POWIAT KĘPIŃSKI
Przyroda - Turystyka - Edukacja
http://rachma.org

bMenu - szablon Subtle thin line
O regionie Turystyka Szkoły Działania PwG OTOP Ochrona przyrody Inne
AKTUALNOŚCI
———————————————
Aktualizacja: 30.09.2007r.
———————————————
wejdź

21 września
Rusza konkurs plastyczny

20-21 września
Uratowano bociana

14-16 września
Sprzątanie Świata 2007

5 września
Nowa wystawa nawiązująca do pór roku

27 sierpnia
Zlikwidowano użytki ekologiczne

14 czerwca
Rozstrzygnięto konkurs plastyczny

Więcej aktualności >>>
———————————————
w 2005r. - 37 000 wizyt;
w 2006r - 77 062 wizyt
01-05 2007 - 57868 wizyt

Gości on-line:
———————————————

———————————————
  © rachma, Marcin Rachel

GIMNAZJUM W MROCZENIU

Powrót: Strona główna » Gimnazjum w Mroczeniu
Powrót: Strona główna » Gimnazjum w Mroczeniu

Autor: Zofia Ubysz-Piasecka
Zamieszczony: 21.06.2003

Przyrodnicze zainteresowania uczniów Gimnazjum w Mroczeniu

        Uczniowie Gimnazjum w Mroczeniu rozwijają swoje przyrodnicze zainteresowania w różnorodny sposób od początku istnienia szkoły.
        W pierwszym roku zajmowano się drzewami iglastymi. Opracowano ścieżkę dydaktyczną do rozpoznawania drzew szpilkowych rosnących w otaczającym szkołę parku, a gimnazjaliści otrzymali do niej małe przewodniki. Zorganizowano też wystawę pt. "Drzewa iglaste". Obok ilustracji i książek przedstawiono bogatą kolekcję gałązek i szyszek oraz nasion nie tylko polskich nagonasiennych. Dodatkowo przeprowadzono rozgrywki umysłowe dotyczące tych roślin.
        Następnie przez dwa lata pracowano nad rozszerzaniem wiedzy o polskich parkach narodowych. Kilkakrotnie organizowano wystawy prezentujące istniejące parki oraz quizy dotyczące podstawowych o nich wiadomości. W roku szkolnym 2000/2001 młodzież naszej szkoły brała udział w Wojewódzkim Konkursie Przyrodniczym pt. "Parki Narodowe w Polsce". W roku 2002 uczniowie otrzymali foldery pt. "Parki Narodowe".
        W roku szkolnym 2001/2002 popularyzowano wiedzę na temat ssaków polskich. Tradycyjnie już zorganizowano wystawę pt. "Ssaki" pokazując ilustracje i książki oraz poroża, skóry i zęby niektórych ssaków. Odbył się konkurs rozpoznawania polskich ssaków i po raz kolejny nasi gimnazjaliści uczestniczyli w Wojewódzkim Konkursie Przyrodniczym, tym razem pt. "Ssaki Polski".
        W roku szkolnym 2002/2003 młodzież rozwija swoje zainteresowania ptakami. Od początku roku szkolnego publikowany jest "Kalendarz bocian" informujący o tym co w danym miesiącu dzieje się z bocianami, które odleciały w sierpniu z Polski. We wrześniu uczniowie naszej szkoły brali udział w Konkursie Plastycznym pt. "Osiedla ludzkie miejscem przyjaznym dla ptaków". Dwudziestu z nich przygotowało dodatkowo podstawowe informacje dotyczące biologii gatunku będącego tematem pracy konkursowej. Wspomnę przy okazji, że Partycja Olejnik z klasy I zajęła w nim III miejsce, a Magdalena Skąpska z klasy III zdobyła wyróżnienie.
        W październiku z okazji Europejskich Dni Ptaków w szkole została zaprezentowana wystawa pt. "Ptaki". Poprzedził ją apel w wykonaniu grupy gimnazjalistów interesujących się przyrodą. Przekazali oni najważniejsze wiadomości o tej grupie zwierząt, urozmaicone ciekawostkami. Ekspozycja obejmowała ilustracje, książki o tematyce dotyczącej ptaków, pióra i skorupki jaj kilku gatunków oraz gniazda ptasie, a zwiedzającym towarzyszyły głosy ptaków.
        W listopadzie Ł. Rabiega, P. Mendel i A. Jerczyński jako pierwsi przynieśli karmniki dla ptaków. Natomiast H. Banasiak, B. Zaremba, E. Rubiszewska, A. Zaremba, R. Rabiega, P. Jerczyński, M. Michalak i K. Pośpiech rozpoczęli akcję budowania skrzynek lęgowych dla ptaków w roku 2002. Listę uczniów pomagających ptakom poprzez budowę budek rozpoczęli nasi gimnazjaliści już w roku 2000. W tych, powieszonych przez Pana woźnego A. Kocembę, na drzewach rosnących dookoła szkoły, w parku w Mroczeniu, już gnieżdżą się ich właściciele. W tym miejscu bardzo serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które pomagały młodzieży w wykonaniu budek i karmników.
        Natomiast w czwartek 14 listopada odbył się w naszym gimnazjum etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego pt. "Ptaki Polski". W eliminacjach wzięło udział 26 uczniów naszej szkoły. Największą liczbę punktów uzyskały następujące osoby: A. Błażejewska, A. Grzesiak, J. Latusek i K. Możdżanowska. Reprezentowały one Gimnazjum w Mroczeniu w etapie okręgowym w Ostrzeszowie dnia 11 stycznia 2003 roku.


Szkoła Podstawowa w Baranowie Szkoła Podstawowa w Kierznie Szkoła Podstawowa w Donaborowie Gimnazjum w Mroczeniu Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Kępnie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie Zespół Szkół w Słupi