POWIAT KĘPIŃSKI
Przyroda - Turystyka - Edukacja
http://rachma.org

bMenu - szablon Subtle thin line
O regionie Turystyka Szkoły Działania PwG OTOP Ochrona przyrody Inne
AKTUALNOŚCI
———————————————
Aktualizacja: 30.09.2007r.
———————————————
wejdź

21 września
Rusza konkurs plastyczny

20-21 września
Uratowano bociana

14-16 września
Sprzątanie Świata 2007

5 września
Nowa wystawa nawiązująca do pór roku

27 sierpnia
Zlikwidowano użytki ekologiczne

14 czerwca
Rozstrzygnięto konkurs plastyczny

Więcej aktualności >>>
———————————————
w 2005r. - 37 000 wizyt;
w 2006r - 77 062 wizyt
01-05 2007 - 57868 wizyt

Gości on-line:
———————————————

———————————————
  © rachma, Marcin Rachel

SZKOŁA PODSTAWOWA W DONABOROWIE

Powrót: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Donaborowie

Autor: Zofia Ubysz-Piasecka
Zamieszczony: 21.06.2003

Sprzątanie Świata w Donaborowie

        W 2002 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Donaborowie brali udział w akcji "Sprzątanie Świata" już po raz dziewiąty. Zaczynali bardzo skromnie, wyposażeni we własne rękawiczki i torby foliowe, sprzątając tylko teren przyszkolny. Z czasem, posiadając już gumowe rękawiczki i specjalne worki na śmiecie, sprzątaniem obejmowali również pobocza i rowy przy drogach publicznych oraz okoliczne drogi polne. W kolejnych dwóch latach sprzątali dodatkowo teren wokół przystanku autobusowego, Domu Ludowego i stadionu we wsi Jankowy. W roku 1999 terenem sprzątania objęli otoczenie Domu Ludowego i park w Donaborowie. Było to możliwe dzięki przychylnemu nastawieniu do akcji "Sprzątanie Świata" wójta gminy Baranów Pana Jana Sarnowskiego, który znalazł fundusze na zakup odpowiedniej ilości rękawic i worków na śmiecie. Przez dwa ostatnie lata w foliowych rękawiczkach, wyposażeni w czarne worki sprzątali żwirownię położoną wśród pól niedaleko naszej szkoły. Od roku1998 docierają doi nas też plakaty i informatory na dany rok. W tym okresie w szkole pojawiały się informacje o aktualnym temacie głównym akcji oraz problemach dotyczących śmieci i recyklingu umożliwiające dzieciom poszerzanie wiedzy na ten temat.
        W roku 1998 i 1999, udało się, dzięki zrozumieniu skarbnika gminy Jana Tyca, uzyskać fundusze na zakup krzewów ozdobnych. Upiększają one otoczenie naszej szkoły i są trwałą pamiątką przeprowadzonych akcji.
        Ogromnie cieszy również zainteresowanie dzieci. Uczniowie dopytują się o termin akcji i nie mogą się jej doczekać. Pomagają również wybrać teren, który należy posprzątać. Liczą też ile razy już brali w niej udział. I jeszcze jeden powód do zadowolenia. Dzieci oczywiście dzielą się informacjami ze swoimi rodzinami. Bardzo często są inicjatorami sprzątania przy swoich domach czy w gospodarstwach. Niektórzy nawet sami organizują sprzątanie miejsc publicznych w swoich miejscowościach.
        W tym roku, sprzątając park w Donaborowie, szczególnie wyróżnili się: M. Idzikowski, Ł. Dybski, K. Majczyk, M. Małolepszy, P. Giel, D. Urbański, B. Kaczmarzyk, K. Kuźnik, Sz. Wróbel oraz E. Banasiak i A. Staszewska.
        Wszystkim osobom, które w ciągu minionych 9 lat brały udział lub wspierały nas w akcjach "Sprzątanie świata" w Szkole Podstawowej w Donaborowie serdecznie dziękuję.


Szkoła Podstawowa w Donaborowie