POWIAT KĘPIŃSKI
Przyroda - Turystyka - Edukacja
http://rachma.org

bMenu - szablon Subtle thin line
O regionie Turystyka Szkoły Działania PwG OTOP Ochrona przyrody Inne
AKTUALNOŚCI
———————————————
Aktualizacja: 30.09.2007r.
———————————————
wejdź

21 września
Rusza konkurs plastyczny

20-21 września
Uratowano bociana

14-16 września
Sprzątanie Świata 2007

5 września
Nowa wystawa nawiązująca do pór roku

27 sierpnia
Zlikwidowano użytki ekologiczne

14 czerwca
Rozstrzygnięto konkurs plastyczny

Więcej aktualności >>>
———————————————
w 2005r. - 37 000 wizyt;
w 2006r - 77 062 wizyt
01-05 2007 - 57868 wizyt

Gości on-line:
———————————————

———————————————
  © rachma, Marcin Rachel

SZKOŁA PODSTAWOWA W DONABOROWIE

Powrót: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Donaborowie

Autor: Zofia Ubysz-Piasecka
Zamieszczony: 21.06.2003

Ptasie osiedla w Donaborowie

        Uczniowie Szkoły Podstawowej w Donaborowie poszerzają swoją wiedzę na temat ptaków już od kilku lat. Gatunkiem, którym zajmują się od dawna, jest bocian biały.
        W ubiegłym roku dzieci zainteresowały się łabędziem niemym. Anna Grzesiak, Natalia Lorenc, Patrycja Majczyk, Przemysław Rachel i Radosław Rybski z klasy VI wykonali dużą planszę dotyczącą biologii tego gatunku. W tym roku, na przełomie września i października, "artyści" naszej szkoły interesowali się różnymi ptakami w związku z konkursem plastycznym pt. "Osiedla ludzkie miejscem przyjaznym dla ptaków". Najliczniej zaangażowała się klasa V, w której prace wykonała ponad połowa dzieci. Najmłodszymi uczestnikami byli trzecioklasiści: Kasia Grzesiak, Piotr Giel i Paweł Kuźnik. Pozostali to uczniowie z klasy IV i VI. W sumie powstało 27 prac. Udało się też zorganizować, dzięki uprzejmości Pana Jerzego Stempnia, wyjazd do Kępna 44 uczniów na wystawę pokonkursową.
        W październiku z okazji Europejskich dni ptaków w szkole została zaprezentowana wystawa pt. "Ptaki". Znalazły się na niej ilustracje, książki i czasopisma dla młodszych i starszych dzieci, pióra i skorupki jaj kilku gatunków, gniazda ptasie oraz ptaki-zabawki. Ekspozycji towarzyszył śpiew ptaków. Dodatkowo w czasie apelu uczniowie klasy IV przekazali swoim kolegom podstawowe informacje o tych zwierzętach.
        Obecnie uczniowie klas V i VI wykonują plansze informacyjne dotyczące ponad 20 znanych gatunków ptaków polskich.
        W listopadzie kilkoro dzieci ofiarowało skrzynki lęgowe. Akcję tę rozpoczęli w roku 2000: Irmina Drelak, Ania Staszewska, Hubert Banasiak, Tomek Jagieniak, Patryk Jerczyński i Łukasz Skąpski. W ubiegłym roku dołączył Szymon Wróbel. W budkach powieszonych przez woźnego Pana Adama Małolepszego na drzewach rosnących wokół szkoły już mieszkają ptaki.
        W tym roku zostaną powieszone "ptasie domki", które przynieśli: Krystian Namyślak, Kamil Janus, Ffabian Jerczyński, Kamil Bąk, Kamila Skiba, Sebastian Grądowy, Mateusz Małolepszy, Szymon Wróbel i Ewelina Skąpska
        Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim osobom, pomagającym małym miłośnikom ptaków w wykonaniu tych prac.


Szkoła Podstawowa w Donaborowie