POWIAT KĘPIŃSKI
Przyroda - Turystyka - Edukacja
http://rachma.org

bMenu - szablon Subtle thin line
O regionie Turystyka Szkoły Działania PwG OTOP Ochrona przyrody Inne
AKTUALNOŚCI
———————————————
Aktualizacja: 30.09.2007r.
———————————————
wejdź

21 września
Rusza konkurs plastyczny

20-21 września
Uratowano bociana

14-16 września
Sprzątanie Świata 2007

5 września
Nowa wystawa nawiązująca do pór roku

27 sierpnia
Zlikwidowano użytki ekologiczne

14 czerwca
Rozstrzygnięto konkurs plastyczny

Więcej aktualności >>>
———————————————
w 2005r. - 37 000 wizyt;
w 2006r - 77 062 wizyt
01-05 2007 - 57868 wizyt

Gości on-line:
———————————————

———————————————
  © rachma, Marcin Rachel

SZKOŁA PODSTAWOWA W DONABOROWIE

Powrót: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Donaborowie

Autor: Zofia Ubysz-Piasecka
Zamieszczony: 21.06.2003

Dzień Bociana Białego

        W Szkole Podstawowej w Donaborowie po raz pierwszy obchodzono Dzień Bociana. To nowe święto, które przypada 31 maja, ogłosiło w tym roku Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura".
        Z tej okazji w szkole ogłoszono wyniki konkursu plastycznego pt. "Wiosna", zorganizowano apel podsumowujący działania uczniów w akcjach dotyczących ochrony tego gatunku oraz wystawę. Zaprezentowano na niej bogatą i różnorodną kolekcję materiałów o bocianach. Wystawiono informacje tekstowe, książki, czasopisma, biuletyny, broszury, ulotki, plakaty, ilustracje, fotografie, artykuły z prasy, nalepki, znaczki, prace plastyczne uczniów oraz przepięknie ilustrowany kalendarz na rok 2003 zatytułowany Program Ochrony Bociana Białego i Jego Siedlisk wydany przez PTPP "pro Natura".
        W Donaborowie na szczególną uwagę zasługuje model bociana wykonany przez sekretarkę szkoły Panią Mieczysławę Grzesiak. Odpowiada on naturalnej wielkości dorosłego ptaka siedzącego w gnieździe, a obejrzeć go można wchodząc do szkoły. Zwiedzającym wystawę towarzyszył klekot bocianów dobiegający z magnetofonu, a czasami też z gniazda znajdującego się tuż obok szkoły.
        W czasie apelu przedstawiono podziękowanie Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "pro Natura", skierowane do uczniów i opiekuna, za udział w ogólnopolskim Programie edukacyjnym "Bocian" w latach 2001-2002. W jego ramach uczniowie prowadzili obserwacje ptaków, gniazd i żerowisk, poznawali skład pożywienia, zbierali plastikowe sznurki oraz w różny sposób poszerzali swoją wiedzę o tym chronionym gatunku.
        Dyplomy za czynny udział w tym programie w latach 2000-2002 otrzymali z klasy VI: Anna Staszewska, Anna Borowska, Irmina Drelak, Marta Jerczyńska, Edyta Kasprzak, Marta Kurzawa, Aneta Nikodem, Małgorzata Skąpska, Aleksandra Zając, Paweł Giel, Marek Idzikowski i Mateusz Kuźnik. Natomiast z klasy V dyplomy wręczono: Ewie Banasiak, Agnieszce Staszewskiej, Kazimierzowi Majczykowi, Mateuszowi Małolepszemu, Karolowi Kuźnikowi, Pawłowi Wróblowi i Szymonowi Wróblowi. Na dyplom zasłużyła też absolwentka naszej szkoły Patrycja Majczyk. Wraz z dyplomem uczniowie odebrali ulotkę informacyjną podsumowującą działania dotyczące ochrony bociana białego w całej Polsce w roku 2002.
        W tym roku do akcji zbierania sznurków włączyli się kolejni uczniowie Kamila Skiba, Karolina Kaczmarzyk, Patrycja Kaczmarzyk, Paweł Kuźnk i Marcin Staszewski.
        W konkursie plastycznym pt. "Wiosna" nagrodzono prace Marty Wróbel i Piotra Stempinia z klasy II, Pawła Kuźnika z klasy III, Moniki Donorowicz i Dominiki Białek z klasy IV oraz Karola Kuźnika z klasy V.
        W obu szkołach prowadzona jest aktualnie zbiórka pieniędzy na tworzenie we wsi Kłopot nad Odrą unikalnego w Europie bocianiego rezerwatu i Muzeum Bociana Białego. Lista sponsorów, z Mateuszem Kuźnikiem na czele, liczy już 30 uczniów. Jest to odpowiedź na apel ogłoszony z okazji 75 rocznicy powstania Ligi Ochrony Przyrody.
        Ufam, że bociany cieszyć się będą coraz większą pomocą nie tylko ze strony młodych mieszkańców naszej gminy.


Szkoła Podstawowa w Donaborowie