POWIAT KĘPIŃSKI
Przyroda - Turystyka - Edukacja
http://rachma.org

bMenu - szablon Subtle thin line
O regionie Turystyka Szkoły Działania PwG OTOP Ochrona przyrody Inne
AKTUALNOŚCI
———————————————
Aktualizacja: 30.09.2007r.
———————————————
wejdź

21 września
Rusza konkurs plastyczny

20-21 września
Uratowano bociana

14-16 września
Sprzątanie Świata 2007

5 września
Nowa wystawa nawiązująca do pór roku

27 sierpnia
Zlikwidowano użytki ekologiczne

14 czerwca
Rozstrzygnięto konkurs plastyczny

Więcej aktualności >>>
———————————————
w 2005r. - 37 000 wizyt;
w 2006r - 77 062 wizyt
01-05 2007 - 57868 wizyt

Gości on-line:
———————————————

———————————————
  © rachma, Marcin Rachel

SZKOŁA PODSTAWOWA W KIERZNIE

Powrót: Strona główna

Autor: Barbara Chwołka
Zamieszczone: 29.05.2003

Program edukacyjny BOCIAN
w Szkole Podstawowej w Kierznie

opiekun: nauczyciel przyrody mgr Barbara Chwołka

        Wiosną 2002 roku jako jedna z blisko dwóch tysięcy szkół w Polsce przystąpiliśmy do realizacji zadań związanych z inwentaryzacją gniazd bociana białego na terenie gminy Kępno. Przed przystąpieniem do działań sporządzono spis wszystkich miejscowości w gminie i zdobyto jej dokładną mapkę. Było dużo emocji i zainteresowanie bocianami wzrosło nie tylko wśród uczniów, ale także rodziców i innych osób które udzielały nam informacji.

Marta Klain, Kl VI         W ramach programu przeprowadzono :

 • wycieczki rowerowe;
 • konkurs plastyczny;
 • gazetkę szkolną;
 • sprzątanie sznurków;
 • obserwację gniazd i żerowisk.

          Udało nam się zebrać informacje o prawie wszystkich gniazdach naszej gminy. Bocian w KępnieDlaczego prawie, bo w tym roku dotarliśmy do jeszcze jednego. (informacje mieszkańców były niepełne i mylące). Część informacji trzeba było zdobywać, nawiązując nowe znajomości. Na ogół, bardzo chętnie nam ich udzielano, napotykaliśmy ludzi życzliwych i chętnych do współpracy. Gniazda w miejscowościach położonych najbliżej naszej szkoły zostały poddane szczegółowej obserwacji. Wyznaczeni obserwatorzy głównie uczniowie klasy VI wywiązywali się sumiennie z swoich obowiązków. Na wyróżnienie zasługiwały uczennice klasy VI Alicja Burzała oraz Iwona Przybylska. W sumie dokładnych obserwacji dokonaliśmy dla 4 gniazd (tylko jedno z nich jest na terenie naszej miejscowości) i jednego żerowiska. Dużym zainteresowaniem cieszyło się gniazdo sztucznie założone przez właściciela działki rekreacyjnej na terenie Kierzna. Po rocznych oczekiwaniach, w ubiegłym roku gniazdo zostało zasiedlone i para doczekała się dwóch potomków. W wycieczkach, na których zdobywaliśmy informacje o zasiedleniach i efektach wylęgu, brało udział 20 uczniów. Ponadto wiele cennych informacji dostarczały nam osoby mieszkające w pobliżu gniazd lub gospodarze - właściciele posesji. Bez ich pomocy byłoby to trudne, ponieważ nasza miejscowość Kierzno jest położona na krańcu gminy i problemy wystąpiły z dotarciem do wszystkich miejscowości na rowerach. Ostatecznie wyniki naszej inwentaryzacji wyglądają następująco:

  Inwentaryzacja gniazd
  Lp. Miescowość Liczba zasiedlonych gniazd Liczba młodych
  1
  Domanin
  1
  2
  2
  Kierzno
  1
  2
  3
  Świba
  1
  1
  4
  Olszowa
  1
  3
  5
  Ostrówiec
  1
  2
  6
  Osiny
  1
  0
  7
  Borek Mielęcki
  1
  3
  8
  Przybyszów
  1
  3
  9
  Mechnice
  1
  3
  razem:
  9
  19

          W zestawieniu znalazły się tylko gniazda zasiedlone . Ponadto 3 gniazda od kilku lat są opuszczone i ulegają zniszczeniu.
          W tym roku ponownie przystąpiliśmy do zadań związanych z inwentaryzacją gniazd i ze smutkiem musimy stwierdzić, że nie wszystkie ubiegłoroczne gniazda zostały zasiedlone. Zaobserwowano również walki bocianów w Osinach, skutkiem czego nastąpiła utrata jaj . Nie we wszystkich zasiedlonych gniazdach samice złożyły jaja. Prawdopodobnie młodych na terenie naszej gminy w tym roku będzie mniej.
          Dzień Bociana (31 maja) będziemy obchodzić 9 czerwca, bowiem w tym czasie, będziemy na biwaku szkolnym w Kobylej Górze i będzie można wygospodarować więcej czasu. Zaplanowaliśmy bieg terenowy, na poszczególnych punktach będą czekać do wykonania różne zadania związane z tematyką bociana np. rozwiązanie krzyżówki, ułożenie krótkiego tekstu, rozwiązanie zagadki itp. Podsumowanie wyników odbędzie się w Stanicy Harcerskiej.


 • Szkoła Podstawowa w Baranowie Szkoła Podstawowa w Kierznie Szkoła Podstawowa w Donaborowie Gimnazjum w Mroczeniu Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Kępnie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie Zespół Szkół w Słupi