POWIAT KĘPIŃSKI
Przyroda - Turystyka - Edukacja
http://rachma.org

bMenu - szablon Subtle thin line
O regionie Turystyka Szkoły Działania PwG OTOP Ochrona przyrody Inne
AKTUALNOŚCI
———————————————
Aktualizacja: 30.09.2007r.
———————————————
wejdź

21 września
Rusza konkurs plastyczny

20-21 września
Uratowano bociana

14-16 września
Sprzątanie Świata 2007

5 września
Nowa wystawa nawiązująca do pór roku

27 sierpnia
Zlikwidowano użytki ekologiczne

14 czerwca
Rozstrzygnięto konkurs plastyczny

Więcej aktualności >>>
———————————————
w 2005r. - 37 000 wizyt;
w 2006r - 77 062 wizyt
01-05 2007 - 57868 wizyt

Gości on-line:
———————————————

———————————————
  © rachma, Marcin Rachel

LIUCEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR 1 W KĘPNIE

Powrót: Strona główna

Autor: Jolanta Waliszewska
Aktualizacja: 25.10.2004r.

Ekologia - moda czy konieczność?

      Słyszymy w środkach masowego przekazu o problemach związanych z ochroną środowiska i ekologii. A słowa "ekologia" i "ekologiczny" są, niestety, nadużywane. Czy to tylko moda, czy konieczność? Zapewne jedno i drugie.
      Musimy zdawać sobie sprawę z konieczności ochrony powietrza, wody i gleby, obowiązku zmniejszania odpadów i poszukiwania bezpiecznych dla środowiska sposobów uzyskiwania energii, konieczności stosowania technologii mało- i bezodpadowych, oszczędnego korzystania z zasobów surowcowych i zasobów biosfery, a także racjonalnego używania substancji chemicznych.
      Jesteśmy częścią przyrody, a niszcząc ją, lekceważąc jej prawa - niszczymy samych siebie. Kiedy i w jaki sposób budzić tę świadomość? Wszyscy wskażą na szkołę i jest to niewątpliwie prawda. Celem sozologicznego kształcenia młodego człowieka powinno być nie tylko zapewnienie uczniom odpowiedniego zasobu wiadomości, lecz również ukształtowanie umiejętności i postaw warunkujących podejmowanie skutecznych działań wobec pojawiających się dla środowiska zagrożeń.
      Wrześniowa akcja "sprzątania świata" zainspirowała mnie i Radę Samorządu Uczniowskiego, którego jestem opiekunem do zorganizowania I Konkursu Wiedzy Ekologicznej dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. mjra H. Sucharskiego w Kępnie. Celem konkursu było sprawdzenie wiadomości i umiejętności z zakresu ochrony środowiska, a więc:

 • podstawowe pojęcia z tej dziedziny,
 • cykle bio-geo-chemiczne występujące w ekosystemie i zakłócenia wynikające z działalności człowieka,
 • przyczyny degradacji środowiska wynikające z przyrostu ludności, procesu urbanizacji, rozwoju przemysłu, transportu, nadmiernego eksploatowania zasobów mineralnych, rabunkowej gospodarki rolnej i leśnej,
 • stan degradacji środowiska w Polsce,
 • wpływ zanieczyszczenia środowiska na zdrowie człowieka.

  28 IX 2004 - odbył się II Konkurs Wiedzy Ekologicznej, na którym młodzież sprawdzała swoją wiedzę na temat ochrony środowiska i zależności występujących w populacji organizmów żywych. Młodzież wykazała się wysokim poziomem wiedzy o czym świadczą uzyskane wyniki. Nagrody ufundował samorząd szkolny.
  miejsce I
  Stempień Marlena IIIc
  miejsce II
  Pacyna Martyna If
  Zawada Michał IIIa
  Gałecki Piotr IIId
  miejsce III
  Dobrzyński Maciej IIIc
  Klepczyka katarzyna IIIc
  Osada marta IIIg
  Jankowski Paweł IId
  Latosiński Andrzej IId
  Pruban Radosław IIIc
  Feja Kamila IIId
  Wszystkim gratulujemy!

  29.09.2003 r. odbył się I Konkurs Wiedzy Ekologicznej i przystąpiło do niego 43 zawodników, których zadaniem było odpowiedzieć w ciągu 45 minut na 40 pytań testowych. Poprawne odpowiedzi na wszystkie pytania stwarzały możliwość uzyskania 40 pkt. Poniżej przedstawiam zdobywców najwyższych miejsc:

  I - m-ce Aleksandra Giel kl. Id - 38 pkt.
  II - m-ce Paweł Piszczałka kl. IVd - 37 pkt.
  III - m-ce Przemysław Leśniarek IVc - 35 pkt.

  IV - m-ce Piotr Gałecki kl. II d - 33 pkt.
  V - m-ce Tomasz Biczysko kl. II c - 31pkt.
  V - m-ce Arkadiusz Bohm kl.I b - 31pkt.
  V - m-ce Renata Klepacz kl. I d - 31pkt.
  V - m-ce Radosław Pruban kl. II c - 31pkt.
  V - m-ce Robert Rybczyński kl. IIa - 31pkt.

       Zdobywcy pierwszych trzech miejsc oprócz dyplomów otrzymali nagrody w postaci talonów ufundowanych przez organizatorów konkursu - Samorząd Uczniowski Liceum Ogólnokształcącego w Kępnie.

        Problem ochrony środowiska jest niezmiernie ważny - na wszystkich bowiem ciąży obowiązek ratowania naszej Planety, dlatego należy kontynuować tego typu konkursy w kolejnych akcjach "sprzątania świata" i oby przy równie dużym zainteresowaniu młodzieży jak w tym roku.


 • Szkoła Podstawowa w Baranowie Szkoła Podstawowa w Kierznie Szkoła Podstawowa w Donaborowie Gimnazjum w Mroczeniu Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Kępnie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie Zespół Szkół w Słupi