POWIAT KĘPIŃSKI
Przyroda - Turystyka - Edukacja
http://rachma.org

bMenu - szablon Subtle thin line
O regionie Turystyka Szkoły Działania PwG OTOP Ochrona przyrody Inne
AKTUALNOŚCI
———————————————
Aktualizacja: 30.09.2007r.
———————————————
wejdź

21 września
Rusza konkurs plastyczny

20-21 września
Uratowano bociana

14-16 września
Sprzątanie Świata 2007

5 września
Nowa wystawa nawiązująca do pór roku

27 sierpnia
Zlikwidowano użytki ekologiczne

14 czerwca
Rozstrzygnięto konkurs plastyczny

Więcej aktualności >>>
———————————————
w 2005r. - 37 000 wizyt;
w 2006r - 77 062 wizyt
01-05 2007 - 57868 wizyt

Gości on-line:
———————————————

———————————————
  © rachma, Marcin Rachel

POWIAT KĘPIŃSKI

Powrót: Strona główna » Projekty i badania przyrodnicze

Autor: Marcin Rachel
Adres: marcin@rachma.org
Dodane: 28.12.2005r.

Śmiertelność zwierząt kręgowych na drogach powiatu kępińskiego

Od 2004 roku z terenu powiatu kępińskiego zbierane są informacje o kręgowcach, które poniosły śmierć na skutek kolizji z pojazdami. Jeżeli jesteś posiadaczem takiej informacji to możesz przesłać ją na adres kartoteka@rachma.org - podaj gatunek (bezbłędnie oznaczony) lub rodzaj (ewentualnie tylko gromadę), datę oraz informację czy zwierzę zostało znalezione przy drodze polnej lub utwardzonej; na drodze leśnej, na skraju lasu lub poza lasem.

W 2004 roku w sezonie wiosenno-letnim zbierałem informacje nt. śmiertelności zwierząt kręgowych na drogach powiatu kępińskiego. Wszystkie dane zostały zebrane podczas przypadkowych obserwacji w czasie poruszania się pieszo, rowerem lub wyjątkowo samochodem. W ostatnim przypadku oczywiście nie można było ustalić dokładnie gatunku. Informacje dzieliłem na te, które zebrane były na drogach polnych oraz na drogach utwardzonych. Nie różnicowałem drogi ze względu na natężenie ruchu, choć tu było widoczne częstsze zabijanie zwierząt dużych na drogach, gdzie pojazdy przemieszczały się szybciej.
Od maja do września odnalazłem na drogach 147 martwych kręgowców. Ze względu na przypadkowo prowadzone kontrole, często znajdowałem tylko fragmenty zwierząt co umożliwiło przyporządkowanie ich tylko do gromady lub rzędu. Spośród wszystkich 20 znalazłem na drogach polnych a 127 na utwardzonych. Na polnych były to przede wszystkim płazy oraz 4 ssaki (mysz polna i kret). Na drogach utwardzonych najczęściej ofiarą samochodów padały ptaki (połowa), dalej prawie po równo płazy i ssaki, na końcu gady – tylko raz znalazłem zaskrońca. (patrz rycina).


Spośród 62 znalezionych ptaków, aż 20 udało mi się przyporządkować tylko do rzędu i należały one do wróblowych. Pozostałe reprezentowane były najliczniej przez wróbla domowego (21%), kos (11%) i cierniówka (6%). Pozostałe (2-3%) gatunki znajdowane na drogach, to: białorzytka, bogatka, dzwoniec, gołąb domowy, kapturka, kopciuszek, kuropatwa, rudzik, sierpówka, sójka, szczygieł, śpiewak, trznadel, zięba.
Spośród ssaków 26% osobników nie udało mi się zidentyfikować. Najczęściej na drogach ginęły koty i jeże (po 21%), dalej kret, mysz polna, pies i szczur.
Płazów nie oznaczałem do gatunków.


O powiecie kępińskim Ochrona prawna przyrody Miejsca ważne dla przyrody Obserwacje przyrodnicze Lasy Wody Wykaz gatunków ptaków Projekty ochrony przyrody Śmiertelność zwierząt kręgowych na drogach Infrastruktura Zieleń w Kępnie Biuletyn Informacji Publicznej Zeszyty Powiatowe Piszą i mówią o nas Powiat na fotografii