POWIAT KĘPIŃSKI
Przyroda - Turystyka - Edukacja
http://rachma.org

bMenu - szablon Subtle thin line
O regionie Turystyka Szkoły Działania PwG OTOP Ochrona przyrody Inne
AKTUALNOŚCI
———————————————
Aktualizacja: 30.09.2007r.
———————————————
wejdź

21 września
Rusza konkurs plastyczny

20-21 września
Uratowano bociana

14-16 września
Sprzątanie Świata 2007

5 września
Nowa wystawa nawiązująca do pór roku

27 sierpnia
Zlikwidowano użytki ekologiczne

14 czerwca
Rozstrzygnięto konkurs plastyczny

Więcej aktualności >>>
———————————————
w 2005r. - 37 000 wizyt;
w 2006r - 77 062 wizyt
01-05 2007 - 57868 wizyt

Gości on-line:
———————————————

———————————————
  © rachma, Marcin Rachel

POWIAT KĘPIŃSKI

Powrót: Strona główna » Obserwacje przyrodnicze

Autor: Marcin Rachel
Adres: marcin@rachma.org
Dodane: 26.04.2006r.

Anioł na łąkach

        25 kwietnia na łąkach w pobliżu Bralina można było obserwować sarny i nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że jedna z nich była całkowicie biała. Nietypowa sarna żerowała na łąkach w stadzie razem z 16 innymi przedstawicielami swego gatunku o normalnym wyglądzie. Nie wyglądała na odtrąconą, inne zwierzęta raczej nie zwracały na nią uwagi, a ona sama zachowywała się jak na sarnę przystało.
        Tę zmianę wywołało bielactwo (albinizm), które zdarza się u wielu gatunków zwierząt. Widywano już białe nietoperze, gupiki (rybki), spotykano także białe wilki. W lipcu 2004 roku koło Ostrzeszowa obserwowano całkowicie białą jaskółkę dymówkę, a kilka lat temu w Kępnie kawkę. Albinizm występuje również u roślin, jednak zagadnienie te należałoby rozpatrzyć oddzielnie.
        Albinizm, objawia się brakiem pigmentu w skórze, sierści, piórach oraz tęczówce oka. Osobniki takie określane jako albinosy mają czerwone oczy, co wynika z widocznych naczyń krwionośnych. Bielactwo może mieć charakter genetyczny lub nabyty. Na północy bielactwo może mieć charakter fizjologiczny i być związane z zimą (zmiana futra na białe). Dotyczy wtedy barwy sierści bez zmiany barwy oka.
        Skąd się biorą białe zwierzęta? Oto krótkie wyjaśnienie biologiczne. W przypadku albinotyzmu wrodzonego warunkowane jest ono recesywnym genem powodującym brak tyrozynazy, czyli enzymu, który bierze udział w syntezie melaniny. Oznacza to, że geny te muszą być odziedziczone po obu rodzicach, którzy są nosicielami tego schorzenia (są heterozygotami pod względem tego genu). Wyróżniamy także bielactwo wrodzone częściowe, które dziedziczone jest w inny sposób. Do ujawnienia się choroby wystarczy odziedziczenie nieprawidłowego genu tylko od jednego z rodziców. Przekazanie tego genu nie zawsze wywołuje charakterystyczne dla tego schorzenia objawy, ale jeżeli wystąpią, to pojawiają się od urodzenia i mają charakter trwały. W przypadku tej odmiany nie mamy do czynienia z błędami w syntezie melaniny w istniejących melanocytach, lecz zupełny brak (albo ich uszkodzenie) samych melanocytów. Może tu wystąpić różnobarwność tęczówki.
        Innym typem bielactwa jest bielactwo nabyte, które cechuje się rozpadem komórek barwnikowych - melaocytów. U ludzi występuje aż u 1% populacji. Przyczyny mogą mieć podłoże genetyczne, pewną rolę w schorzeniu mogą odgrywać zjawiska autoimmunologiczne (układ odpornościowy atakuje komórki własnego organizmu) związane z niszczeniem melanocytów. Istnieje także związek choroby z układem nerwowym. Częściowe bielactwo, częste zwłaszcza u kosów (czarne ptaki z pomarańczowym dziobem) w mieście, być może jest wywoływane przez jakieś zanieczyszczenia, które prowadzą do uszkodzenia melanocytów.
        Albinizm może prowadzić do upośledzenia wzroku lub słuchu. U ptaków może także powodować szybsze niszczenie piór i w konsekwencji może prowadzić do lekkiego upośledzenia lotu. Może też dojść do zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego i często towarzyszą mu także inne choroby. Jak widać u dzikich zwierząt albinizm całkowity może zwiększyć śmiertelność, ale póki co nasza sarna radzi sobie dobrze.


O powiecie kępińskim Ochrona prawna przyrody Miejsca ważne dla przyrody Obserwacje przyrodnicze Lasy Wody Wykaz gatunków ptaków Projekty ochrony przyrody Śmiertelność zwierząt kręgowych na drogach Infrastruktura Zieleń w Kępnie Biuletyn Informacji Publicznej Zeszyty Powiatowe Piszą i mówią o nas Powiat na fotografii