POWIAT KĘPIŃSKI
Przyroda - Turystyka - Edukacja
http://rachma.org

bMenu - szablon Subtle thin line
O regionie Turystyka Szkoły Działania PwG OTOP Ochrona przyrody Inne
AKTUALNOŚCI
———————————————
Aktualizacja: 30.09.2007r.
———————————————
wejdź

21 września
Rusza konkurs plastyczny

20-21 września
Uratowano bociana

14-16 września
Sprzątanie Świata 2007

5 września
Nowa wystawa nawiązująca do pór roku

27 sierpnia
Zlikwidowano użytki ekologiczne

14 czerwca
Rozstrzygnięto konkurs plastyczny

Więcej aktualności >>>
———————————————
w 2005r. - 37 000 wizyt;
w 2006r - 77 062 wizyt
01-05 2007 - 57868 wizyt

Gości on-line:
———————————————

———————————————
  © rachma, Marcin Rachel

POWIAT KĘPIŃSKI

Powrót: Strona główna » Obserwacje przyrodnicze

Autor: Marcin Rachel
Adres: marcin@rachma.org
Aktualizacja: 22.09.2005r.

Łabędzie z obrączkami

26 marca 2005 roku w czasie świąt na stawach w Kępnie można było obserwować 4 łabędzie. W tym roku pierwszy raz możemy udzielić odpowiedzi na niektóre pytania związane z pochodzeniem tych ptaków, ponieważ przynajmniej dwa ptaki miały na swoich nogach obrączki. Dodam, że w minionym roku ptaki, który przystąpiły u nas do lęgów nie były zaobrączkowane.
Obrączki, które zakłada się ptakom są metalowe z wytłoczonym numerem oraz nazwą centrali ornitologicznej oraz krajem, w którym zaobrączkowano ptaka. Informacje te trzeba precyzyjnie odczytać, ponieważ są one gromadzone przez naukowców i poddawane analizie – każdy błąd w odczycie może wprowadzić sporo chaosu do wyników badań.
Co wiemy o ptakach, które mogliśmy obserwować podczas świątecznych spacerów na stawy? Jeden z łabędzi – samica - ma 7 lat, drugi ptak – samiec - jest o rok młodszy. Ptak starszy został zaobrączkowany na jeziorze Barlineckim koło Barlinka (okolice Gorzowa Wielkopolskiego) jako pisklę, młodszego ptaka oznakowano w Opatówku koło Kalisza jako ptaka jednorocznego (inf. M. Wieloch). Oba ptaki tworzyły parę także w zeszłym roku ale nie zbudowały gniazda – obserwowano je w maju na stawach, całkiem niedaleko, w Możdżanowie (inf. P.T. Dolata).
Niestety 6 października jeden z tych ptaków (samica) został znaleziony martwy na stawach w pobliżu Przybyszowa.
Obrączki nie mają wpływu na zdrowie i życie ptaków a dostarczają wiele bardzo ciekawych informacji na temat biologii obrączkowanych ptaków, ważne jest więc aby przekazać informacje o ptakach z obrączkami. Bezbłędnie odczytany numer i okoliczności obserwacji należy przesłać na adres ring@stornit.gda.pl Więcej o obrączkowanych ptakach w naszej okolicy możesz przeczytać na stronie http://www.pwg.otop.org.pl
O powiecie kępińskim Ochrona prawna przyrody Miejsca ważne dla przyrody Obserwacje przyrodnicze Lasy Wody Wykaz gatunków ptaków Projekty ochrony przyrody Śmiertelność zwierząt kręgowych na drogach Infrastruktura Zieleń w Kępnie Biuletyn Informacji Publicznej Zeszyty Powiatowe Piszą i mówią o nas Powiat na fotografii