POWIAT KĘPIŃSKI
Przyroda - Turystyka - Edukacja
http://rachma.org

bMenu - szablon Subtle thin line
O regionie Turystyka Szkoły Działania PwG OTOP Ochrona przyrody Inne
AKTUALNOŚCI
———————————————
Aktualizacja: 30.09.2007r.
———————————————
wejdź

21 września
Rusza konkurs plastyczny

20-21 września
Uratowano bociana

14-16 września
Sprzątanie Świata 2007

5 września
Nowa wystawa nawiązująca do pór roku

27 sierpnia
Zlikwidowano użytki ekologiczne

14 czerwca
Rozstrzygnięto konkurs plastyczny

Więcej aktualności >>>
———————————————
w 2005r. - 37 000 wizyt;
w 2006r - 77 062 wizyt
01-05 2007 - 57868 wizyt

Gości on-line:
———————————————

———————————————
  © rachma, Marcin Rachel

CZYTELNIA on-line

Powrót: Strona główna

Adres: webmaster@rachma.org
Dodane: 23.02.2007r.

Polska piękna trochę śmierdzi
Dzięki obronie Doliny Rospudy ekologom udało się zwrócić uwagę Polaków na ekologiczną zapaść w środku Europy. W samą porę, bo wróciliśmy już do myślenia rodem z PRL: że przyroda ma być poddana gospodarce.
Rząd, zamiast chronić przyrodę, lekką ręką skazuje Rospudę na zagładę. Ale unikalne bagna czy ginące gatunki ptaków to nie nowa rządowa limuzyna. Gdy je zniszczymy, nowych nie kupimy.
Jednak premier Jarosław Kaczyński uparcie broni bezsensownego zniszczenia Rospudy. (http://przekroj.pl) »

Autostradą w serce puszczy
Sen z powiek całej armii ekologów, biologów, botaników, zoologów, polityków i transportowców spędza Via Baltica. Tak nazwano międzynarodową drogę, która ma przecinać Dolinę Rospudy. Walka o zachowanie najcenniejszych skarbów przyrody - Zielonych Płuc Polski - trwa. Już dwa lata temu jedna z największych organizacji ekologicznych na świecie wypowiedziała wojnę drogowcom. O tym, dlaczego obecny projekt obwodnicy Augustowa jest nie do przyjęcia, mówią Jacek Winiarski i Maciej Muskat z Greenpeace oraz Robert Cyglicki z organizacji ekologicznej Bankwatch Network. Jak podkreślają, nie chodzi wcale o bliżej nieokreślone ideały. (PAP - Nauka w Polsce, Karolina Olszewska, http://www.naukawpolsce.pap.pl) »

Ptasiofobia – nowa choroba społeczna
Od ponad stu lat znany jest nam wirus ptasiej grypy, blisko 10 lat temu pojawił się nowy szczep znany pod nazwą H5N1, który zakaża człowieka mającego częsty kontakt z chorym ptactwem. Jednak ostatnie tygodnie, kiedy to wirusa wykryto w granicach naszego kraju wywołały prawdziwą panikę i lęk przed wszystkim, co lata. (Marcin Rachel, http://rachma.org) »

Antyekologiczna cenzura?
Czy w ciągu minionych 10 lat ktokolwiek widział w TV lub czytał w głównych gazetach i tygodnikach gospodarczo-politycznych jakąkolwiek dotyczącą ważnych spraw ekologiczno-społecznych wypowiedź zawodowego ekologa, tzn. doktora lub profesora z PAN lub z wyższej uczelni? Gdzieżby tam! W naszych mediach nie tylko nie zamieszcza się wypowiedzi szeregowych uczonych-przyrodników, ale nawet zignorowano kilkakrotnie zgłaszane próby wypowiedzi osób przewodniczących takim gremiom, jak Państwowa Rada Ochrony Przyrody, Komitet Ochrony Przyrody PAN, Polski Komitet Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Przyrodniczy punkt widzenia na ekologiczne i społeczne skutki ważnych decyzji gospodarczych nie jest dopuszczany do społeczeństwa tak konsekwentnie, że nie zamieszcza się nawet sprostowań dla błędnych wiadomości z tej dziedziny podawanych choćby przez ekipy PAP i PAI. (prof. Ludwik Tomiałojć, www.zieloni.org.pl - zielony portal informacyjny)»

Wiejskie ogródki
Dlaczego warto chronić wiejskie ogródki? Jednym z bardzo ważnych powodów jest tradycja, czyli to wszystko co nam przekazali nasi dziadkowie i rodzice i co my przekażemy dzieciom. Rodzice nauczyli nas jak obsiewać pole, jak zbierać plony, jak zajmować się zwierzętami gospodarskimi, jak przygotować potrawy wigilijne, które od dzieciństwa jadamy. To jest nasza tożsamość, jeśli o niej zapomnimy to nie będziemy się niczym odróżniać od innych grup ludzi, znikniemy w tłumie. Polska jest szczególnym przykładem kraju w Europie Środkowej, w którym dzięki prywatnym małym gospodarstwom rolnym licznie zachowały się do czasów współczesnych miejscowe formy roślin uprawnych. (KROPLA, 2/2004) »

Ginące polne kwiaty
Kolory polskich pól zmieniają się w zależności od pory roku i rodzaju uprawy. Wiosną i latem polom ozimych zbóż czerwony, kon punktowy akcent nadają kwitnące maki. Najwcześniej rozwija się niewielki mak piaskowy, a później znacznie okazalsze: mak polny i mak wątpliwy. Czasami obserwuje się niebieskie łany z masowym udziałem chabra bławatka. Ż kolei na biało kwitnie maruna - częsty towarzysz upraw rzepaku. Większość wyk, posiadających niewielkie kwiaty często skupione w gęste kwiatostany jak u wyki kosmatej, ma kwiaty fioletowe... Ten obraz może już wkrótce należeć do przeszłości. (Paweł Pawlaczyk, KROPLA, 2/2004) »

Przyroda radzi sobie sama
Myśliwi często opowiadają, jak to człowiek w dawnych czasach tępił drapieżniki, bo były jego konkurentem w polowaniach. Ponieważ drapieżniki zostały wytępione, dzisiaj - według tej teorii - myśliwi są dobroczyńcami, ponieważ spełniają rolę drapieżników i eliminują nadmiar zwierzyny, która, bez polowań, rozmnożyłaby się nadmiernie i zjadłaby las. Podobnych argumentów używają hodowcy lasu... Czy naprawdę wierzymy, że jesteśmy, jako gatunek, mądrzejsi od przyrody i możemy lekceważyć ewolucję? Co oznacza opieka nad darem bożym w postaci bogactwa przyrody? Czy, na poziomie psychologicznym, możemy być szczęśliwi mając więcej dóbr wytworzonych przez człowieka, a zarazem coraz mniej zastanych przez nas zasobów dzikiej przyrody? Czy przyroda "dzika" ma dla nas pozarynkową wartość? (Janusz Korbel, KROPLA, JESIEŃ 2002) »


Powrót do strony głównej