POWIAT KĘPIŃSKI
Przyroda - Turystyka - Edukacja
http://rachma.org

bMenu - szablon Subtle thin line
O regionie Turystyka Szkoły Działania PwG OTOP Ochrona przyrody Inne
AKTUALNOŚCI
———————————————
Aktualizacja: 30.09.2007r.
———————————————
wejdź

21 września
Rusza konkurs plastyczny

20-21 września
Uratowano bociana

14-16 września
Sprzątanie Świata 2007

5 września
Nowa wystawa nawiązująca do pór roku

27 sierpnia
Zlikwidowano użytki ekologiczne

14 czerwca
Rozstrzygnięto konkurs plastyczny

Więcej aktualności >>>
———————————————
w 2005r. - 37 000 wizyt;
w 2006r - 77 062 wizyt
01-05 2007 - 57868 wizyt

Gości on-line:
———————————————

———————————————
  © rachma, Marcin Rachel

MIEJSCA WAŻNE DLA PRZYRODY

Powrót: Strona główna » Miejsca ważne dla przyrody

Autor: Marcin Rachel
Adres: marcin@rachma.org
Aktualizacja: 29.06.2006

Miejski staw, czyli OSIR

W granicach miasta Kępna w dwóch miejscach zlokalizowane są zbiorniki wodne. Przy ulicy Poznańskiej jest to kompleks stawów w większości użytkowany przez PZW oraz pojedynczy staw przy ul. Walki Młodych - OSIR.
W bezpośrednim sąsiedztwie opisywanego zbiornika znajduje się Hala Widowiskowo-Sportowa oraz amfiteatr, którego muszla znajduje się bezpośrednio na brzegu stawu. Po przeciwnej stronie przepływa rzeka Niesób. Pomiędzy rzeką i stawem znajduje się gęsty pas krzewów i drzew. Wschodni brzeg graniczy z ogórdkiem jordanowskim oraz miejskim stadionem (z tej strony dojeżdża się asfaltową drogą), w części zachodniej znajduje się niewielka łąka przechodząca w krzewy i drzewa.


na przeciwnym brzegu widoczna hala, na prawej (za drzewami) znajduje się stadion


na przeciwnym brzegu widoczna muszla amfiteatru

Zbiornik ten spełnia dwie podstawowe funkcje: stanowi miejsce wypoczynku dla mieszkańców Kępna (spacery, łowienie ryb) oraz jest ważną ostoją przyrody w granicach miasta. Pierwsza funkcja bezpośrednio wynika z funkcji drugiej. Trudno sobie wyobrazić bowiem wypoczynek nad samą wodą pozbawioną życia. Staw dzięki bogatej roślinności wodnej (trzcina, tatarak, pałka, oczeret, łączeń baldaszkowy) oraz otoczeniu, które obfituje w gęste krzewy oraz drzewa charakteryzuje się ciekawą awifauną.


łączeń baldaszkowy, czerwiec 2006

Zarośla wodne stanowią schronienie dla lęgowej tu kurki wodnej oraz łysek (przynajmniej po 2 pary), lęgowe są tu także krzyżówki. Przez większą część roku pływają tu łabędzie, a w czasie wędrówek pojawiają się czernice, głowienki, perkozy, mewy śmieszki, rybitwy. W trzcinowiskach śpiewają trzciniaki i potrzosy. Drzewa i krzewy znajdujące się w otoczeniu zbiornika są miejscem gnieżdżenia się pokrzewek, słowików rdzawych (aż 5 par!), raniuszków, zaganiaczy i wielu innych. Od czasu do czasu zapoluje tu także ziomorodek.
Dla przeciętnego "mieszczucha" ważne jest to, że ptaki wodne są mało płochliwe dzięki czemu można je obserwować nawet z odległości 1 metra.


czernice, czerwiec 2006


łyska z młodymi, czerwiec 2006


łyska w niecodziennej pozycji, czerwiec 2006


młoda kokoszka, czerwiec 2006


krzyżówki, czerwiec 2006


3 gatunki - jedna obserwacja, czerwiec 2006


pojawienie się człowieka na brzegu natychmiast wywołuje reakcję
ptaków, czerwiec 2006

Zbiornik OSIRu wraz z przylegającą zielenią stanowi cenną perełkę w środowisku miejskim. Dla zachowania aktualnej różnorodności konieczne jest zachowanie nadbrzeżnej roślinności wodnej oraz bogactwa roślinności w bezpośrednim sąsiedztwie. Niestety piękno tutejszej przyrody zostaje notorycznie zakłócane przez spędzające tu czas niektóre osoby, które pozostawiają sterty śmieci w wodzie oraz na brzegach. Szczęśliwie przynajmniej część śmieci jest regularnie uprzątana.


O powiecie kępińskim Ochrona prawna przyrody Miejsca ważne dla przyrody Obserwacje przyrodnicze Lasy Wody Wykaz gatunków ptaków Projekty ochrony przyrody Śmiertelność zwierząt kręgowych na drogach Infrastruktura Zieleń w Kępnie Biuletyn Informacji Publicznej Zeszyty Powiatowe Piszą i mówią o nas Powiat na fotografii