POWIAT KĘPIŃSKI
Przyroda - Turystyka - Edukacja
http://rachma.org

bMenu - szablon Subtle thin line
O regionie Turystyka Szkoły Działania PwG OTOP Ochrona przyrody Inne
AKTUALNOŚCI
———————————————
Aktualizacja: 30.09.2007r.
———————————————
wejdź

21 września
Rusza konkurs plastyczny

20-21 września
Uratowano bociana

14-16 września
Sprzątanie Świata 2007

5 września
Nowa wystawa nawiązująca do pór roku

27 sierpnia
Zlikwidowano użytki ekologiczne

14 czerwca
Rozstrzygnięto konkurs plastyczny

Więcej aktualności >>>
———————————————
w 2005r. - 37 000 wizyt;
w 2006r - 77 062 wizyt
01-05 2007 - 57868 wizyt

Gości on-line:
———————————————

———————————————
  © rachma, Marcin Rachel

Powrót: Strona główna

AKTUALNOŚCI


Autor: Marcin Rachel
Adres: marcin@rachma.org

2007 rok

 • Rusza Przyrodniczy Konkurs Plastyczny
  21 września - wystartowała VI edycja Przyrodniczego Konkursu Plastycznego. Tym razem zajmujemy się ochroną ptaków. Uczniowie muszą zilustrować różne formy pomocy i ochrony ptaków. Uczniowie podstawówki wykonują prace na dotychczasowych zasadach. Uczniowie gimnazjów wykonują plakaty wraz z krótką instrukcją nawiązującą do zilustrowanej formy pomocy (ochrony). Ocenie podlega także treść przygotowanych instrukcji. Nie powinny być one jednak dłuższe niż kilka- kilkanaście zdań. W pierwszej dekadzie października szkoły otrzymają pisemne zaproszenia.
  .: Regulamin

 • Uratowano bociana
  20-21 września - Dzięki inicjatywie mieszkańców, pracowników urzędu gminnego i pracowników Powiatowego Inspektoratu Weterynarii udało się uratować rannego bociana, który "błąkał" się po gminie Rychtal ze złamaną nogą. Dzięki inicjatywie panów Krystiana Gabora oraz Piotra Musiały została podjęta skuteczna „akcja ratunkowa”. Dzięki wsparciu zaprzyjaźnionych osób szybko, nie narażając ptaka na długotrwałe stresy, udało się odłowić ptaka. Natychmiast został on przekazany w ręce pracownika Urzędu Gminy w Rychtalu, pana Szczepanowi Ptaka. Dzięki dobrej woli pracowników UG bocian został przetransportowany do odpowiedniej placówki, gdzie zapewniono mu opiekę.

 • Sprzątanie Świata 2007
  14-16 września - jak co roku w regionie uczniowie szkół włączyli się do międzynarodowej akcji "porządkowania Ziemi", która w tym roku przebiegała pod hasłem"Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj. Świeć przykładem". W całym powiecie uczniowie ruszyli z workami w okolice swoich szkół w celu oczyszczenia terenu ze wszystkich odpadków bezmyślnie wyrzucanych w przypadkowe miejsca.

 • Nowa wystawa nawiązująca do pór roku
  5 września - w Powiatowej Biliotece Publicznej w Kępnie otwarto wystawę prac przygotowanych przez Warsztaty Terapii Zajęciowej ze Słupi. Tym razem ozdoby i dekoracje nawiązują do pór roku. Możemy więc podziwiać jesienne bukiety, wianki, wachlarze z suszonych liści, wyroby z drewna i makramy. Każdy z przedmiotów jednocześnie można nabyć wspomagajac działanie WTZ. (źródło: Tygodnik Kępiński)

 • Zlikwidowano użytki ekologiczne
  27 sierpnia - w związku z zaskakującą uchwałą Rady Gminy Baranów o likwidacji dwóch, jedynych użytków ekologicznych w tej gminie i w całym powiecie kępińskim, Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków skierowała do Rady Gminy Baranów i Wójta Gminy pana Jana Sarnowskiego pismo z prośbą o ponowne rozważenie tej decyzji, w naszej opinii niesłusznej, bo podjętej wbrew wysokim walorom przyrodniczym tych miejsc, szczególnie użytku ekologicznego „Mokre Łąki”.

 • Rozstrzygnięto Gminny Konkurs Plastyczny
  14 czerwca - w czwartek w Szkole Podstawowej w Kierznie nastąpiło rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Plastycznego pn. „Zadrzewienia śródpolne nasz skarb”. Organizatorem była Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Szkoła Podstawowa w Kierznie. Nad przebiegiem konkursu czuwała Barbara Chwołka nauczyciel przyrody. Do konkursu złożono 37 prac z 6 szkół naszej gminy. Jury w składzie: dyrektor szkoły Maria Burzała, Marcin Rachel, Danuta Radomska, Izabela Orkowska i Barbara Chwołka wyłoniło zwycięzców, dla których przygotowane zostały wcześniej nagrody rzeczowe w postaci lornetek i albumów książkowych ufundowanych przez Urząd Miasta i Gminy Kępno. Nagrody książkowe oraz CD z głosami przyrody otrzymały również wyróżnione szkoły.
  Laureaci:
  I miejsce: Natalia Plewa – SP Hanulin ,
  II miejsce: Jakub Kalin SP Kierzno,
  III miejsce: Piotr Domal –SP nr 3 w Kępnie i Damian Parzonka – SP Kierzno.
  Wyróżnienia otrzymali : Marta Tomaszewska SP nr 1 w Kępnie, Anna Gzik – SP Kierzno, Wanessa Bogdanowicz – SP Kierzno, Wojciech Lisowski – SP Świba, Martyna Burzała - SP Kierzno, Paulina Jerczyńska – SP nr 3 w Kępnie, Paulina Rychel – SP Krążkowy, Kinga Fiołka – SP Hanulin.
  Na uroczystość wręczenia nagród przybyli: wyróżnieni uczniowie wraz z opiekunami, Naczelnik Oświaty MiG Kępno – Małgorzata Frala – Kędzior, przedstawiciel OTOP - Marcin Rachel, oraz członkowie jury. Wszystkim uczniom którzy oddali prace serdecznie dziękujemy a laureatom życzymy dalszych sukcesów.

  FOTORELACJA Z KONKURSU

 • Finał V Powiatowego Konkursu Wiedzy Przyrodniczej
  8-9 czerwca - w weekend członkowie PwG OTOP gościli w Laskach, w bursie Leśnego Zakładu Doświadczalnego Siemianice. W spotkaniu wzięło udział 9 osób - członkowie PwG OTOP oraz uczniowie Gimnazjum w Mroczeniu. Głównym celem było obrączkowanie ptaków oraz wizyta w arboretum leśnym. Mimo, że pora na obrączkowanie nie była najlepsza, to udało się zaobrączkować 18 ptaków z 4 gatunków. Były to pisklaki bogatki, szpaka, muchołówki żałobnej oraz dorosłe dwa ptaki: muchołówka żałobna i kapturka. Była także okazja do obserwacji wielu innych gatunków ptaków leśnych.
  Dziękujemy panu I. Gałeckiemu oraz M. Bartonowi (LZD Siemianice)za pomoc w organizacji spotkania i udostępnienia bazy noclegowej.

 • Finał V Powiatowego Konkursu Wiedzy Przyrodniczej
  21 i 24 maja - w poniedziałek (gimnazja) i w środę (szkoły ponadgimnazjalne) rozstrzygnięto V Powiatowy Konkurs Wiedzy Przyrodniczej, pn. "Ptaki miast i wsi" organizowany przez PwG OTOP. Łącznie w finałach wzięło udział 34 uczniów. Prace oceniali: Mirosława Woźniak, Marek Oreś, Mariuan Lorenz i Marcin Rachel.
  W kategorii szkół gimnazjalnych najlepiej test napisała Alina Kaczmarzyk z Gimnazjum w Laskach, miejsce II przypadło Karolowi Wiśniewskiemu z Bralina, a III Kindze Powroźnik z Lasek. Dla gimnazjów dodatkowo przyznano Nagrodę Burmiastrza Miasta i Gminy w Kępnie dla najlepszej szkoły w przeciągu pięciu edycji (Gimnm. Bralin) i w tej edycji (Gimn. w Laskach).
  W kategorii szkół ponadgimnazjlanych I miejsce zdobył Dawid Daszczyk z ZSP w Słupi, II miejsce Tomasz Czaja (LO 1 w Kępnie) i III Monika Koryciak (ZSP 1 w Kępnie).
  .: Powiatowy Konkurs Wiedzy Przyrodniczej

  FOTORELACJA Z KONKURSU - gimnazja

  FOTORELACJA Z KONKURSU - szkoły ponadgimnazjlane

 • Nowe bocianie gniazdo w Kierznie?
  23 maja - Kierzno odwiedziły 4 bociany. Dwa z nich pozostały, a miejscem na którym się zadomowiły były topole przy drodze na Kierzenko, obok domu państwa Pieczonków. Niezwykłe o tej porze roku odwiedziny zauważyliśmy podczas przerwy (bociany zakładają gniazda w początkach kwietnia). Natychmiast zawiadomiliśmy naszą panią od przyrody, z którą od kilku lat prowadzimy obserwacje gniazd bocianich w naszej gminie. Naszym Boćkom zrobiliśmy kilka zdjęć i postanowiliśmy nadal je obserwować. Był nawet pomysł, by nadać im imiona Kierz i Kierznianka. Bociany usilnie zaczęły budować gniazdo, lecz gdy tylko nanosiły trochę patyków i siana to wiatr wszystko im zwiewał. Bardzo chcemy, by im udało się zamieszkać obok nas. Miło byłoby mieć naprzeciwko szkoły gniazdo z bocianami, moglibyśmy je wtedy stale obserwować i podziwiać. Obawialiśmy się, że mogły się czegoś przestraszyć, bo nie pokazywały się przez dwa kolejne dni. Jednak 1 czerwca, w Dzień Dziecka, zrobiły nam niespodziankę i ponownie wróciły na drzewo. Wszyscy bardzo się cieszymy i mamy nadzieję, ze bociania rodzinka zadomowi się na dobre. W tym roku nie są już w stanie wydać potomstwa, ale mamy nadzieję, że wrócą do nas w przyszłym.
  (opr. Anna Gzik uczennica kl. IV )

 • Finał III Konkursu Przyrodniczego
  17 maja - w czwartek w sali Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie rozstrzygnięto trzecią edycję Konkursu Przyrodniczego dla uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu kępińskiego organizowanego przez PwG OTOP. W finale wzięło udział 34 uczniów - laureatów eliminacji szkolnych, którzy zostali wyłonieni spośród 210 uczestników. Test o zróżnicowanych pytaniach dotyczył ptaków łąk i pól. Najlepiej napisał go Oskar Sopart z SP w Mikorzynie zdobywając zaledwie kilka punktów mniej niż liczba maksymalna, II miejsce zajął Maciej Mazur z SP w Kierznie, a III Dominika Jendrysiak z SP nr 1 w Kępnie. Laureaci otrzymali odtwarzacze mp3, lornetki i książki.
  Prace konkursowe oceniali: Małgorzata Kozińska, Wiesława Mirowska, Danuta Sturgulewska, Sabina Steinert, Mirosława Woźniak i Marcin Rachel.
  .: Konkurs Przyrodniczy

  FOTORELACJA Z KONKURSU

 • Gminny Konkurs Przyrodniczy w Baranowie
  25 kwietnia - w Szkole Podstawowej w Baranowie rozstrzygnięto drużynowy Konkurs Przyrodniczy dla uczniów szkół podstawowych z gminy Baranów. Wystartowały w nim trzyosobowe drużyny z Baranowa, Donaborowa, Łęki Mroczeńskiej i Słupi. Wszystkie pytania dotyczyły górskich parków narodowych, a uczniowie mieli za zadanie rozpoznać charakterystyczne gatunki roślin i zwierząt, zidentyfikować park narodowy na podstawie charakterystycznych elementów zabudowy lub ukształtowania terenu wykonywali także krzyżówkę i zadania matematyczne z przyrodniczym wynikiem. Uczniowie wykazali się bardzo wysokim poziomem wiedzy, a niepokonaną okazała się drużyna z Baranowa. Organizatorami konkursu byli Małgorzata Grabarek i Tomasz Modrzyński.

  FOTORELACJA Z KONKURSU

 • Gminny Konkurs Wiedzy Ekologicznej w Nowej Wsi Książęcej
  24 kwietnia - W Szkole Podstawowej w Nowej Wsi Książęcej rozstrzygnięto kolejną edycję Gminnego Konkursu Wiedzy Ekologicznej, który w tym roku odbywał się pod hasłem "Człowiek gospodarzem Ziemi". W finale wzięło udział 14 uczniów ze szkoły w Nowej Wsi Książęcej i w Bralinie. Najlepszy wynik i pierwsze miejsce zdobyła Natalia Hełmińska, drugie Agnieszka Gołąb, a trzecie Daria Zimoch. Nagordy ufundował Urząd Gminy w Bralinie. (źródło: Tygodnik Kępiński)

 • „Na krańcach Wielkopolski - o lepszą jakość życia”
  12 kwietnia - w Warszawie zawarta została umowa o dofinansowanie projektu „Na krańcach Wielkopolski - o lepszą jakość życia” w ramach II Schematu Pilotażowego Programu LEADER+.
  Umowa ta została podpisana między Fundacją Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA, a Fundacją Wrota Wielkopolski. Ze strony FAPA umowę podpisał Ryszard Pazura - Dyrektor FAPA, natomiast ze strony Fundacji Wrota Wielkopolski Grzegorz Grzunka - Prezes Zarządu i Szczepan Ptak - Sekretarz Zarządu.
  Fundacji Wrota Wielkopolski na podstawie złożonego wniosku o dofinansowanie realizacji projektu o znaku L/02/097/2006 i na warunkach określonych w umowie, została przyznana pomoc w wysokości 750 000,00
  Spośród działań przyrodniczych w programie znalazły się: szkolenie i konkurs na temat segregacji odpadów, odbudowa populacji kuropatwy i zająca w regionie, wydanie folderu "Przyroda Wrót Wielkopolski", konkurs ekologiczny.
  Zadania te będą realizowane na terenie cztrech gmin: Baranów, Łęka Opatowska, Trzcinica, Rychtal.
  szczegóły: http://www.wrotawielkopolski.org.pl

  Wiosna w regionie
  25 marca - o tym, że trwa wiosna nikogo nie trzeba przekonywać. Czy jednak nastała już wiosna fenologiczna? Wygląda na to, że tak. Kwitnienie rozpoczynają pierwsze drzewa owocowe, od kilku dni kwitnie forsycja. Na regionem przeleciały pierwsze bociany, śpiewają już pierwiosnki, świergotki łąkowe, grzywacze, które kilka dni temu przyleciały z Hiszpanii wiją już gniazda. Pod nogami kręci się coraz więcej płazów, godują już żaby moczarowe, których samce o tej porze przybierają niebieski kolor (na zdjęciu). W porównaniu z minionymi latami, wiosna fenologicza przyszła nieco szybciej, ale nie tak bardzo jak można byłoby się tego spodziewać po pogodzie. Zwierzęta przebywające na zimowiskach, np. w Afryce nie mogą przecież przewidzieć, jaka w Europie panuje pogoda. Przy dobrych warunkach atmosferycznych mogą jednak szybciej pokonać trasę wędrówki i stąd może wynikać delikatne "przyspieszenie" wiosny.

  Fotograficzny Konkurs Przyrodniczy wystartował
  3 marca - ruszył nowy konkurs dla uczniów gimnazjów z terenu gminy Kępno. Myślą przewodnią konkursu jest ochrona zadrzewień śródpolnych i ich bioróżnorodność. Tym razem uczniowie mają za zadanie uchwycić na fotografii walory przyrodnicze tych miejsc. Rozstrzygnięcie nastąpi w maju. Organizatorami konkursu są Południowowielkopolska Grupa OTOP oraz Szkoła Podstawowa w Kierznie. Konkurs finansowany jest przez Urząd Miasta i Gminy w Kępnie. Dla autorów najlepszych prac czekają atrakcyjne nagrody.
  .: Konkurs fotograficzny
  .: Regulamin

  Nowy konkurs plastyczny
  25 lutego - ruszył nowy konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Kępno. Myślą przewodnią konkursu jest ochrona zadrzewień śródpolnych i ich bioróżnorodność. Rozstrzygnięcie nastąpi w maju. Organizatorami konkursu są Południowowielkopolska Grupa OTOP oraz Szkoła Podstawowa w Kierznie. Konkurs finansowany jest przez Urząd Miasta i Gminy w Kępnie.
  .: Konkurs Plastyczny
  .: Regulamin

  Etap okręgowy konkursu PTOP "Salamandra"
  10 lutego - w Gimazjum nr 2 w Ostrzeszowie odbył się etap okręgowy konkursu "Tatrzański Park Narodowy" organizowany przez PTOP "Salamandra". W testu przystąpiło 40 uczniów ze szkół powiatu kępińskiego i ostrzeszowskiego. 4 uczniów zakwalifikowało się do kolejnego - wojewódzkiego etapu. Są to uczniowie Zespołu Szkół w Laskach oraz Gimnazjum nr 2 w Kępnie.


  Laureatki konkursu, fot. Marcin Rachel

 • Ruszają konkursy przyrodnicze
  2 luty - ruszają nowe edycje konkursów przyrodniczych dla uczniów szkół wszystkich szczebli w powiecie kępińskim, które organizowane są przez Południowowielkopolską Grupę OTOP. W najbliższych dniach uczniowie szkół podstawowych zostaną zaproszeniu do udziału w III Konkursie Przyrodniczym, pn. "Ptaki łąk i pól", uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych będą mogli wziąć udział w V Powiatowym Konkursie Wiedzy Przyrodniczej, pn. "Ptaki miast i wsi". Dodatkowo w tym roku uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu gminy Kępno będą mieli możliwość zmierzyć się w konkursie artystycznym związanym z ochroną zadrzewień śródpolnych (fotografia i plastyka). Dla laureatów konkursów przygotowano wiele atrakcyjnych nagród. Zapraszamy do udziału.
  :: Powiatowy Konkurs Wiedzy Przyrodniczej
  :: Konkurs Przyrodniczy dla Szkół Podstawowych

 • Liczono ptaki wodne w Kępnie
  14 stycznia - na wodach mieszczących się w granicach Kępna liczono ptaki wodne. Miało to związek z dwoma akcjami: Liczenie ptaków wodnych (krzyżówek i łabędzi)w miastach oraz Liczenie ptaków wodnych w Wielkoposlce. Weekend okazał się jednak ubogi w ptaki. Doliczono się tylko 68 krzyżówek i 6 łysek. Jeszcze dwa tygodnie temu na samym tylko zbiorniku KOSIRu było ok. 130 krzyżówek.


  KOSIR, 28.12.2006r., fot. Marcin Rachel

  2006 rok

 • Wolne stanowisko pracy ds. Ochrony Środowiska
  26 grudnia - Wójt Gminy Bralin ogłosił nabór na wolne stanowisko pracy ds. Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej. Termin rozpoczęcia pracy od 15 stycznia lub 1 lutego 2007r. Szczegółowe informacje w Tygodniku Kępińskim z 21.12.2006r. (Nr 51)

 • Wręczono nagrody w konkursie plastycznym
  23 listopada - o godzinie 9.30 w sali Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie wręczono nagrody dla autorów najlepszych prac plastycznych nadesłanych na V Przyrodniczy Konkurs Plastyczny "Ptaki - bohaterowie książek" organizowanym przez Południowowielkopolską Grupę Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. 23 osoby otrzymały nagrody książkowe w trzech kategoriach wiekowych. W uroczystości udział brali: Marian Lorenc, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Kępnie oraz Jerzy Trzmiel, Starosta Kępiński. Podczas uroczystości była także okazja zapoznać się z poplenerwową wystawą prac, które powstały na terenie Siemianic (gm. Łęka Opatwoska). O plenerze i wystawie laureatom konkursu opowiedział Jan Kasendra - plastyk.
  .: Przyrodniczy Konkurs Plastyczny
  .: Regulamin
  .: Laureaci

  FOTORELACJA Z KONKURSU

 • Po wyborach
  16 listopada - 12 listopada mieszkańcy regionu zadecydowali o składzie rady powiatu i rady gmin. Analizując krótkie programy wyborcze zamieszczone w prasie lokalnej części kandydatów do rady powiatu i rady gminy w gminie Kępno (nie wszyscy to uczynili) można zauważyć, że poparcia zasadniczo nie otrzymały osoby, które w jakikolwiek sposób deklarowały chęć ochrony środowiska. W radach dominują osoby związane ze sportem. Należy mieć jednak nadzieję, że mimo to nasza lokalna przyroda nie ucierpi na skutek nieodpowiednich decyzji.

 • Rozstrzygnięto konkurs plastyczny
  10 listopada - rozstrzygnięto V Przyrodniczy Konkurs Plastyczny pn. "Ptaki - bohaterowie książek" organizowany przez Południowowielkopolską grupę OTOP. W trzech kategoriach wiekowych wyłoniono pierwsze trzy miejsca oraz przyznano 14 wyróżnień. Wręczenie nagród odbędzie się 23 listopada w sali Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie o godzinie 9.30. Szkoły zostały zawiadomione telefonicznie o przyznanych nagrodach.
  Konkurs finansowany jest przez Powiatowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Starostwa Powiatowego w Kępnie, a patronuje mu Tygodnik Kępiński.
  Jednocześnie informujemy, że jest to ostatni konkurs odbywający się wg dotychczasowych reguł. W następnym roku nieznacznie zmienimy zasady konkursu - zwłaszcza dla uczniów klas starszych.
  .: Przyrodniczy Konkurs Plastyczny
  .: Regulamin
  .: Laureaci

 • Eliminacje do konkursu PTOP "Salamandra"
  9 listopada - w gimnazjach i szkołach podstawowych, które zgłosiły swoich uczniów do konkursu "Tatrzański Park Narodowy" organizowanego przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra" odbędą się szkolne eliminacje. Piątka najlepszych uczniów spotka się na etapie okręgowym.

 • Upłynął termin nadsyłania prac
  3 listopada - upłynął termin nadsyłania prac na V Przyrodniczy Konkurs Plastyczny, pn. "Ptaki - bohaterowie książek" organizowany przez Południowowielkopolską Grupę Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. W najbliższym tygodniu konkurs zostanie rozstrzygnięty, a na 23 listopada zaprosimy wszystkich laureatów na uroczyste wręczenie nagród.
  Konkurs finansowany jest przez Powiatowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Starostwa Powiatowego w Kępnie, a patronuje mu Tygodnik Kępiński.
  .: Przyrodniczy Konkurs Plastyczny
  .: Regulamin

 • Wybory i przyroda
  26 października - nadchodzi kolejna "zmiana warty" na ważnych stanowiskach w regionie. Wiele słychać obietnic i zapewnień o polepszeniu się naszych dróg, rozwoju przedsiębiorstw i wiele innych. A co do zyskania lub stracenia ma przyroda naszego powiatu? Nie można udzielić odpowiedzi jednoznacznie, ale można przypatrzeć się obietnicom. Niestety jest to możliwe tylko częściowo, gdyż nie wszyscy kandydaci opublikowali swoje główne "postulaty wyborcze". W prasie lokalnej uczyniło to 122 kandydatów spośród 405 (do rad gmin i powiatu). Spośród nich 19 wspomniało o środowisku oraz dodatkowo jeden komitet wyborczy (15 kandydatów - kanalizacja wiosek). Inne dwa komitety (43 kandydatów) nie wspomniało ani słowem o przyrodzie w swoich postulatach. 8 kandydatów spośród wymienionych wcześniej 19 pisze tylko o kanalizowaniu wiosek, postualty pozostałych (11 kandydatów) są bardziej zróżnicowane i dotyczą: wysypiska w gminie Kępno, zwiększenia środków na ochronę przyrody, odnawialnych źródeł energii, recyklingu, rozwoju zrównoważonego i innych bardziej ogólnych typu "ochrona środowiska". Mała ramka prasowa nie daje możliwości na szerokie przedstawianie swoich argumentów, ale daje ogólny obraz na zainteresowanie kandydatów problemami przyrody. Jak widać potrzeby ochrony przyrody w dalszym ciągu nie są "modne" na szczeblu lokalnym, choć są priorytetowe w Unii Europejskiej

 • Wycinka na kępińskim cmentarzu
  24 października - kończą się prace związane z wycinka drzew na kępińskim cmentarzu. Łącznie wycięto 9 drzew: 3 modrzewie, 3 brzozy, 1 świerk, 1 lipę i 1 jesion. Wszystkie drzewa były w złym stanie zdrowotnym - obuymarły lub nie rokowały szans na przeżycie z przyczyn niezależnych od posiadacza nieruchomości. Ze względu na stwarzanie przyczyny zagrożenia musiały zostać usunięte.

 • "Święto Drzewa" w Trzcinicy
  18 października - w ramach programu "Święto Drzewa" uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Trzcinicy wzięli udział w konkursie plastycznym pod tytułem "Najpiękniejsze jesienne drzewo", wykonali także modele drzew z różnych materiałów. W klasach trzecich odbył się test wiedzy przyrodniczej. Uczniowie klas czwartych przygotowali zielnik, natomiast uczniowie klas V i VI oraz II gimnazjum wykoanli albumy o drzewach rosnących w Polsce. Przy współudziale biblioteki szkolnej powstała wystawa "Drzewa naszej okolicy". Inne zorganizowane konkursy to: "czy znasz parki narodowe" i konkurs twórczości poetyckiej. Przeprowadzono także ankietę pod tytułem: "Czy twój dom jest ekologiczny?". Dodatkową atrakcją były wycieczki rowerowe do arboretum w Laskach. Podczas podsumowującego apelu atrakcją był pokaz mody ekologicznej. W podsumowaniu projektu uczestniczył Radosław Ertel, pracownik LZD Siemianice.
  (cytowane za: Tygodnik Kępiński)

 • Przyrodnicza wycieczka do Wrocławia
  12 października - w czwartek Koło Ekologiczne z Gimnazjum w Mroczeniu zorganizowało przyrodniczą wycieczkę do Wrocławia, w której udział wzięło 15 osób. Pierwszą atrakcją było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego, gdzie eksponowane są liczne szkielety kręgowców, okazy ptaków, ssaków, owadów itp. Następnie trochę czasu poświęcono na zwiedzania Ogrodu Botanicznego w barwach jesieni. Ostatnim punktem programu było zapoznanie się z ewolucją człowieka w Muzeum Człowieka.


 • Kolejna zbiórka odpadów wielkogabarytowych
  7 października - w sobotę na osiedlach: Mściwoja w we wsi Krążkowy odbyła się zbiórka odpadów wielkogabarytowych, takich jak: zużyty sprzęt AGD, sprzęt elektroniczny, stare meble, dywany, wykładziny, stolarka budowlana, opony i inne przedmioty o dużych rozmiarach. Odpady należało wystawić do godziny 9.00. Zostały one zebrane w godzinach 9.00-12.00. Organizatorzy akcji odbierali wyłącznie przedmioty pochodzące z gospodarstw domowych. Nie były wywożone takie odpady jak: gruz, komunalne, poprodukcyjne i odpady segregowane. Dodatkowe informacje na temat zbiórki można uzyskać w Zakładzie Usług Komunalnych "Caloring" s.c. tel. 062 7828529
  (cytowane za: Tygodnik Kępiński)

 • Europejski Dni Ptaków - przyłącz się
  7-8 października - odbyły się Światowe Dni Ptaków. Z tej okazji PwG OTOP w Południowej Wielkopolsce zorganizowano liczne wycieczki i wyjścia w teren. Przeczytaj więcej na stronie PwG OTOP

 • Minął termin zgłaszania szkół do konkursu PTOP "Salamandra"
  2 października - w poniedziałek minął termin zgłaszania szkół podstawowych i gimnazjalnych do konkursu organizowanego przez Polskie Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra" pod nazwą "Tatrzański Park Narodowy". Eliminacje szkolne odbędą się 9 listopada br. 15. Szkoły posiadające kserokopiarkę otrzymają w zapieczętowanej kopercie jeden egzemplarz formularza pytań. Jury otworzy tę kopertę i skopiuje formularze w odpowiedniej liczbie, w dniu przeprowadzenia etapu szkolnego. Do szkół nie posiadających kserokopiarki formularze przesłane zostaną w liczbie odpowiadającej zgłoszonej liczbie uczniów. Jeśli w szkołach tych liczba uczniów chcących wziąć udział w etapie szkolnym ulegnie zwiększeniu w stosunku do pierwotnie zgłoszonej – prosimy powiadomić o tym biuro PTOP „Salamandra” do dnia 16 października 2006 r.
  Więcej na stronie PTOP "Salamandra"

 • Kolejna zbiórka odpadów wielkogabarytowych
  30 września - w sobotę na osiedlach: Hanulin, Przemysława i Jana Pawła II odbyła się zbiórka odpadów wielkogabarytowych, takich jak: zużyty sprzęt AGD, sprzęt elektroniczny, stare meble, dywany, wykładziny, stolarka budowlana, opony i inne przedmioty o dużych rozmiarach. Odpady należało wystawić do godziny 9.00. Zostały one zebrane w godzinach 9.00-12.00. Organizatorzy akcji odbierali wyłącznie przedmioty pochodzące z gospodarstw domowych. Nie były wywożone takie odpady jak: gruz, komunalne, poprodukcyjne i odpady segregowane. Dodatkowe informacje na temat zbiórki można uzyskać w Zakładzie Usług Komunalnych "Caloring" s.c. tel. 062 7828529
  (cytowane za: Tygodnik Kępiński)

 • Spacer po lesie
  29 września - w piątek Szkolne Koło Ekologiczne z Gimnazjum w Mroczeniu zorganizowało wyjazd do lasów LZD Siemianice. W wycieczce, w której udział wzięło 13 osób zapoznano się z celami ochrony rezerwatu przyrody "Oles w Diolinie Pomianki" oraz obserwowano niestety tylko jednego konika polskiego, których półwolna hodowla znajduje się na terenie LZD. W czasie wycieczki prócz obserwacji przyrodniczy wykonano także odlewy tropów saren.

 • Ruszyła V edycja Przyrodniczego Konkursu Plastycznego
  23 września - już po raz pięty ruszył konkurs plastyczny organizowany przez Południowowielkopolską Grupę OTOP, a przeznaczony dla uczniów podstawowych, gimnazjalnych oraz czytelników bibliotek w regionie. Hasłem tegorocznego konkursu jest "Ptaki - bohaterowie książek". Na pracy należy pokazać ptaki, które są bohaterami dowolnej książki lub są tylko tłem akcji. Szkoły zostały poinformowane pisemnie, otrzymały także kartę zgłoszeniową. Dla autorów najlepszych prac przygotowano nagrody książkowe. Niektóre pracę opublikowane zostaną w Tygodniku Kępińskim i na niniejszej stronie.
  Konkurs finansowany jest przez Powiatowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Starostwa Powiatowego w Kępnie, a patronuje mu Tygodnik Kępiński.
  .: Przyrodniczy Konkurs Plastyczny
  .: Regulamin

 • Zbiórka odpadów wielkogabarytowych
  23 września - w sobotę na ulicach: Cicha, Cichy Zaułek, Długa, Graniczna, Młyńska, Nowa, Radosna, Wesoła, Wieluńska, Zacisze, Estkowskiego, Krasickiego, Tsiąclecia, Walki Młodych odbyła się zbiórka odpadów wielkogabarytowych, takich jak: zużyty sprzęt AGD, sprzęt elektroniczny, stare meble, dywany, wykładziny, stolarka budowlana, opony i inne przedmioty o dużych rozmiarach. Odpady należało wystawić do godziny 9.00. Zostały one zebrane w godzinach 9.00-12.00. Organizatorzy akcji odbierali wyłącznie przedmioty pochodzące z gospodarstw domowych. Nie wywożono takich odpadów jak: gruz, komunalne, poprodukcyjne i odpady segregowane. Dodatkowe informacje na temat zbiórki można uzyskać w Zakładzie Usług Komunalnych "Caloring" s.c. tel. 062 7828529
  (cytowane za: Tygodnik Kępiński)

 • Posprzątano świat
  17 września - za kończyła się kolejna akcja Sprzątanie Świata. Tradycyjnie aktywnie uczestniczyły w niej szkoły i niektóre samorządy. W gminie Kępno dzieci samodzielnie zbierały śmieci, które następnie zanosiły do szkoły, w innych miejscach w czwartek lub w piątek organizowano wspólne wyjścia w celu uprzątnięcia otoczenia. Jak co roku należy mieć nadzieję, że nawyk sprzątania świata pozostanie u każdego uczestnika akcji.


  wiosna 2006r., fot. Marcin Rachel

 • Grzybiarze na start
  26 sierpnia - sezon grzybowy rozpoczęty i zaraz widać tego oznaki. Poniszczone grzyby niejadalne, samochody w każdym zakątku leśnym, opakowania po chipsach i coli... Warto tu przypomnieć, że poruszanie się samochodem po lesie JEST ZABRONIONE, poza oznaczonymi drogami. NIE WOLNO także spacerować po lesie z psem bez smyczy. Taki pies może zostać odstrzelony przez myśliwego jako szkodnik!

 • Przebudowa zieleni na rynku w Kępnie
  10 sierpnia - po przedstawieniu projektu przebudowy nawierzchni rynku w Kępnie, otrzymano zgodę z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytkow w Poznaniu na wycinkę większości drzew przy ratuszu. Brak zgody dotyczy 3 drzew iglastych. Na zagospodarowanie części zielonej przed ratuszem rozpisano konkurs wśród 14 firm ogrodniczych. Wpłynęły dwie oferty, Zaakceptowano ofertę Mikołaja Rybaka. (cytowane za: Tygodnik Kępiński)

 • "Przyroda powiatu kępińskiego" w Ostrowie Wielkopolskim
  12 lipca - odbyła się prelekcja „Przyroda powiatu kępińskiego”, w Bibliotece Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim w ramach kolejnego "Ostrowskiego Spotkania z Przyrodą". Ilustrowaną slajdami prelekcję wygłosił Marcin Rachel, koordynator PwG OTOP w powiecie kępińskim, biolog, autor publikacji o przyrodzie tego terenu, webmaster internetowych stron przyrodniczych http://rachma.org i http://www.pwg.otop.org.pl. (Paweł T. Dolata)

 • Pomoc rodzinie łabędzi
  8 lipca - dzięki interwencji mieszkańców os. Mściowoja w Kępnie, PwG OTOP i strażaków udzielono pomocy rodzinie łabędzi niemych. Ptaki te przemieszczając się między zbiornikami wodnymi utknęły przy jednym z ogrodzeń. "Zakłopotana" rodzinka i panujący upał zaniepokoił mieszkańców. Za pośrednictwem PwG OTOP o zdarzeniu została poinformowana Państwowa Straż Pożarna, która (podobnie jak w przypadku bocianów kilka dni wcześniej w Olszowie) w bardzo krótkim czasie udzieliła pomocy ptakom. Dzięujemy wszystkim zaangażowanym w pomoc!

 • Sucho w lasach
  6 lipca - w lasach na terenie całej Polski występuje katastrofalne zagrożenie pożarowe. Wysokie temperatury powietrza oraz brak opadów spowodowały, że na przeważającym obszarze kraju wilgotność ściółki już w godzinach rannych wynosi od 6-15%. Od początku lipca wybuchło już 720 pożarów! (cytowane za: Aldona Perlińska Naczelnik Wydziału Ochrony Lasu DGLP, http://www.lp.gov.pl/)
  .: Mapa aktualnego zagrożenia pożarowego w Wielkopolsce
  (źródło: http://www.lasypanstwowe.poznan.pl/)

 • Bociany zaakceptowały
  29 czerwca - po porannej kontroli bocianiego gniazda, które zostało zbudowane tydzień wcześniej w Borku Mielęckim (gm. Kępno) okazało się, że zyskało ono akceptację dorosłych ptaków. Nowe gniazdo postawione zostało w sąsiedztwie miejsca, gdzie w minionym roku w czasie burzy spadło gniazdo z młodymi. Na zdjęciu (po prawej) widać także niewielkie gniazdo, które w bieżącym roku próbowały wybudować bociany, jednak wybrały do tego bardzo mizerne drzewo. Należy więc spodziewać się w przyszłym roku pierwszych młodych bocianów w nowym gnieździe.

 • Nowe gniazda dla bocianów
  22 czerwca - w gminie Kępno postawiono dwa nowe gniazda dla bocianów białych. W Borku Mielęckim w 2005 roku oraz w Olszowie w roku bieżącym (patrz niżej) przechodzące przez region nawałnice spowodowały upadek gniazd. Dzięki interwencji wielu osób i dobrej woli pracowników Urzędu Miasta i Gminy Kępno udało się "odbudować" oba gniazda. Słupy ze specjalnymi platformami zostały zamontowane przez firmę Elektromex, a sfinansowane przez UMiG w Kępnie. W tym roku nie zobaczymy w nich młodych ale miejmy nadzieję, że tak wczesne ich postawienie spowoduje, że jeszcze tego roku bociany będą z nich korzystały, by w przyszłym powrócić do nich i złożyć jaja. Działania konsultowane były z Marcinem Rachel z PwG OTOP. Wszystkim zaangażowanym w pomoc bocianom serdecznie dziękujemy!

 • Uratowano bociany
  21 czerwca przez powiat kępińskim przeszła nawałnica, która spodowdowała upadek gniazda bociana białego w Olszowie (gm. kępno). Dzięki interwencji gospodarzy - państwa Jabłońskich, pani Bardbary Chowłki oraz Straży Pożarnej z Kępna udało się uratować trzy pisklaki. 22 czerwca o 14.00 zostały przebadane przez Marcina Tyca z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Niestety stwierdzono złamanie skrzydła u jednego i nogi u drugiego. Trzeci prawdopodobnie jest "cały". 23 czerwca wszystkie młode zostały przewiezione do Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu, gdzie otrzymały fachową pomoc. Tego samego dnia dorosłe ptaki "odzyskały" swoje gniazdo, które zostało postawione na specjalnie przegotowanym słupie. Transport i nowe gniazdo zostało sfinansowane przez Urząd Miasta i Gminy w Kępnie. Działania konsultowane były z Marcinem Rachel z PwG OTOP. Wszystkim zaangażowanym w pomoc bocianom podczas szalejącej nawałnicy oraz w następnych dniach serdecznie dziękujemy!

 • Przetarg na plan ochrony rezerwatu
  9 czerwca - przed południem upłynął termin składania ofert „Sporządzenia planów ochrony rezerwatów przyrody", m. in. Starej Buczyny w Rakowie (powiat kępiński). Przetarg Zakładu Obsługi Administracji Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 • IV edycja Powiatowego Konkursu Ekologicznego zakończona
  7 czerwca - rozstrzygnięto IV Powiatowy Konkurs Ekologiczny, pn. „ Zwierzęta dzikie jako element naszego ekosystemu". Pierwsza edycja Powiatowego Konkursu Ekologicznego skierowana była do szkół ponadgimnazjalnych, w następnych edycjach wzięły udział również gimnazja z terenu powiatu kępińskiego. Konkurs poprzedziła konferencja zorganizowana w ZSP nr 1 w Kępnie w dniu 19 stycznia 2006 roku pod tym samym hasłem. Organizatorami konkursu są: Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Kępnie oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie.
  Komisja konkursowa w dniu l czerwca br. w składzie: Marian Eorenz (kierownik WOŚRiL), Adam Mikołowski (wicedyrektor ZSP nr l w Kępnie), Beata Pietras (opiekunka Koła Ekologicznego ZSP nr 1), Aleksandra Dymek (polonistka z ZSP nr l), Danuta Wabnic (nauczyciel-bibliotekarz z ZSP nr 1), Grzegorz Mikołowski (nauczyciel informatyki z ZSP nr l) nagrodziła i wyróżniła następujące prace:
  W kategorii szkoły gimnazjalne:
  a) prace pisemne:
  - I miejsce: Patrycja Rozik - Gimnazjum w Laskach
  - II miejsce: Marzena Poziomka - Gimnazjum w Laskach Oddział w Trzcinicy
  - III miejsce: Karolina Żłobińska - Gimnazjum w Laskach Oddział w Trzcinicy
  b) plakaty:
  - I miejsce: Dariusz Chrapek - Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Bralinie
  - II miejsce: Monika Jaworska - Gimnazjum w Laskach
  - III miejsce: Karolina Tomalik - Gimnazjum w Mroczeniu
  - III miejsce: Katarzyna Stróżyk - Gimnazjum w Mroczeniu
  Wyróżnienie:
  - Ewelina Musiała - Gimnazjum w Opatowie
  W kategorii szkoły ponadgimnazjlane:
  Wyróżnienie:
  - Katarzyna Dymek - ZSP nr 1 w Kępnie
  - Monika Żłobińska - ZSP nr 1 w Kępnie
  Laureatom serdecznie gratulujemy!

 • Bielik w Mnichowicach
  21 maja - w godzinach przedpołudniowych w Mnichowicach (gm. Bralin) obserwowany był dorosły orzeł bielik. Ptak został wypatrzony przez pana Tadeusza Puchałę. W minionych latach gatunek ten dwukrotnie był już obserwowany w tej okolicy, ale jesienią. Być może jest to ptak lęgowy na stawach w okolicach Rybina, bądź jakiś osobnik, który w tym roku nie przystąpił do lęgów. Ten rok wydaje się dosyć wyjątkowy dla naszej przyrody: 18 kwietnia w gminie Barnów obserwowany był orlik krzykliwy, później albinotyczna sarna. W tym roku "obrodziły" także słowiki oraz kląskawki - gatunek na granicy zasięgu.

 • Finał IV Powiatowego Konkursu Wiedzy Przyrodniczej
  16 maja - o godzinie 12.00 w sali Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie odbył się finał IV Powiatowego Konkursu Wiedzy Przyrodniczej pn. "Ptaki naszych lasów" dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjlanych z terenu powiatu kępińskiego. Konkurs organizowany jest przez Południowowielkopolską Grupę OTOP oraz Powiatową Biblioteką Publiczną w Kępnie, przy wsparciu finansowym Powiatowego Funduszu Ochrony Środowisko i Gospodarki Wodnej. W finale wzięło udział 21 uczniów - laureatów eliminacji szkolnych. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Mirosława Woźniak (PwG OTIOP), Marian Lorenz (WOŚRiL), Marcin Rachel (PwG OTOP). Zestawy pytań finałowych ułożone zostały przez pracowników Zakładu Ekologii Ptaków Uniwersytetu Wrocławskiego. Prace oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych. Nagrody wręczał Włodzimierz Mazurekiewicz - w-ce starosta kępiński. Wszyscy uczestnicy finału otrzymali atrakcyjne nagrody książkowe.
  .: Powiatowy Konkurs Wiedzy Przyrodniczej
  .: Regulamin
  .: Laureaci

  FOTORELACJA Z KONKURSU

 • Finał II Konkursu Przyrodniczego
  10 maja - o godzinie 11.00 w sali powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie odbył się finał II Konkursu Przyrodniczego pn. "Ptaki wodne i ich siedliska" dla uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu kępińskiego. Konkurs organizowany jest przez Południowowielkopolską Grupę OTOP przy współpracy z Powiatową Biblioteką Publiczną w Kępnie. W finale wzięli udział 33 uczniów, spośród których wyłoniono 6 laureatów. Otrzymali one m.in. lornetkę, odtwarzacz mp3, kamerę internetową, radio-zegar i inne. Opiekunowie otrzymali 2 numer Zeszytów Powiatowych. Nagrody wręczali Włodzimierz Mazurkiweicz (w-ce starosta kępiński), Mrian Lorenz (kierownik WOŚRiL), Krystyna Chocaj (dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Kępnie) oraz Mirosława Woźniak (inicjatorka konkursu, PwG OTOP). Uczestnicy wykazali się bardzo obszerną wiedzą zdobywając od 38 do 66 punktów na 72 możliwe do zdobycia. Prace oceniane były przez Mirosławę Woźniak (PwG OTOP), Małgorzatę Kozińską (SP w Olszowie), Wiesławę Mirowską (SP w Nowej Wsi Książęcej)Irenę Tomalkiewicz (SP nr 3 w Kępnie), Mariana Lorenza (WOŚRiL) i Marcina Rachela (PwG OTOP)
  .: Konkurs Przyrodniczy
  .: Regulamin
  .: Laureaci

  FOTORELACJA Z KONKURSU

 • Konkurs fotograficzny w ZSP w Słupi
  9 maja - W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Słupi pod Kępnem odbył się Szkolny Konkurs Fotograficzny, pod tytułem: „Cuda przyrody w otaczającym nas świecie”. Komisja konkursowa w składzie: mgr H. Bolszo, mgr M. Kalinowska, mgr I. Idzikowska oraz zastępcy przewodniczącej szkoły: M. Baranowska, P. Błażejewski spośród złożonych przez uczniów naszej szkoły prac wyróżniła pięć zdjęć. Autorami nagrodzonych prac są: Katarzyna Dziedzic, Emilia Mielcarek i Bartosz Jędrysiak. Nagrodzone zdjęcia zobaczyć można galerii na stronie ZSP w Słupi.

 • Czy to już zaginiony świat?
  9 maja - do września w Muzeum Ziemi Kępińskiej prezentowana jest wystawa pod nazwą "Czy to już zaginiony świat?". Prezentuje ona zbiory filatelistyczne Edwarda Stankiewicza, która składa się z kart pocztowych wydanych przez Międzynarodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Przedstawiono na nich zagrożone i ginące gatunki świata flory, fauny i grzybów.
  Kontakt: Muzeum Ziemi Kępińskiej
  63-600 Kępno, ul. Kwiatowa 30
  tel.(0-62) 782-30-58

 • Ścieżka rowerowa Perzów-Turkowy
  28 kwietnia - Trwa budowa ścieżki rowerowej na trasie Perzów-Turkowy, której ma być oddana do użytku do końca maja. Przedsięwzięcie w 80% finansowane jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego. ścieżka ma łączną długość 1,5 km i 1,5 m szerokości.
  (źródło: Tygodnik Kępiński)

 • II Gminny Turniej Ekologiczny w Baranowie
  27 kwietnia - w w Szkole Podstawowej w Baranowie odbył się II Turniej Ekologiczny, w którym udział wzięło 5 drużyn. Były to trzyosobowe grupy uczniów, które reprezentowały SP w Baranowie, Donaborowie, Grębaninie, Łęce Mroczeńśkiej i Słupii. Na zaproszenie pani dyrektor szkoły Teresy Mazurkiewicz oraz organizatorów w jury zasiedli: Aleksandra Radomska-Barton z LZD Siemianice, Beata Dobień ze Szkoły Podstawowej w Słupi oraz Marcin Rachel z PwG OTOP. Organizatorami Turnieju byli nauczyciele SP w Baranowie: Małgorzata Grabarek i Tomasz Modrzyński.... »

  FOTORELACJA Z TURNIEJU

  fot. Paweł Pawlak

 • Anioł na łąkach
  25 kwietnia - na łąkach w pobliżu Bralina obserwowana była albinotyczna sarna. Nietypowa sarna była jedną z 17 pasących się na łąkach i prócz koloru nic ją nie wyróżniało... »

 • Łęka Opatowska i Rychtal przystąpiły do LEADER+
  18 i 24 kwietnia - odbyły się spotkania mające na celu włączenie gmin Łęka Opatowska oraz Rychtal do programu LEADER+. Przedstawiciele tych gmin spotkali się z Lokalną Grupą Działania składającą się z przedstawicieli gmin Trzcinica i Baranów w celu ustalenia wspólnej strategii działania. Efektem spotkania było powołanie fundacji Wrota Wielkopolski, której cele obejmują m.in. poprawę jakości środowiska, opracowanie planu rozwiązania problemów gospodarki ściekowej w regionie, budowa ścieżek rowerowych. (źródło: Tygodnik Kępiński)
  .: Dowiedz się więcej o programie »
  .: LEADRE+ (FAQ) »

 • Dzień Ziemi
  24 kwietnia - w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi Książęcej uczniowie zorganizowali szkolne obchody Dnia Ziemi. Pod hasłem "Człowiek zmienia Ziemię" zorganizowano wystawę plakatów, która była elementem konkursu na Zielona Klasę. Uczniowie zmagali się także w konkursie wiedzowym.
  (źródło: Tygodnik Kępiński)
  W Szkole Podstawowej w Rychtalu Dzień Ziemi obchodzono pod hasłem „Żyj zdrowo”. Do obchodów tego dnia trwały przygotowania od początku kwietnia. Wszystkim klasom (I-VI) zostały przydzielone zadania: przebranie uczniów, transparent z hasłem, wykonanie gazetki klasowej oraz ułożenie rymowanki (minimum 2 zwrotki) i zaprezentowanie jej przez całą klasę w czasie obchodów. (przeczytaj więcej i obejrzyj zdjęcia na stronie szkoły)

 • Gminy Konkurs Wiedzy Ekologicznej w Nowej Wsi Książęcej
  21 kwietnia - w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi Książęcej odbył się III Gminny Konkurs Wiedzy Ekologicznej zorganizowany z okazji Dnia Ziemi. W tym roku hasłem konkursu było: "Człowiek gospodarzem Ziemi". W konkursie wzięły udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Książęcej oraz w Bralinie. W skład jury weszli: Maria Dirbach, Halina Domagała i Wiesława Mirowska. W zmaganiach najlepsza okazała się Aleksandra Brząkała z Nowej Wsi Książecej.
  (źródło: Tygodnik Kępiński)

 • Dzień Wierzby w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Słupi
  19 kwietnia - w ZSP w Słupi zorganizowano Dzień Wierzby. Uczniowie Technikum Architektury Krajobrazu i Technikum Leśnego włączyli się do akcji sadząc w okolicy wierzby białe. Celem tego przedsięwzięcia było zakorzenienie wśród młodzieży konieczności dbania o nasz krajobraz oraz o same drzewa w myśl zdania: "Ten, kto sieje rośliny, sieje szczęście." (źródło: Tygodnik Kępiński)
  .: Zobacz więcej na stronie szkoły »
  .: Galeria »

 • Orlik krzykliwy w gm. Baranów
  18 kwietnia - w godzinach popołudniowych nad Jankowymi i potem Słupią (gm. Baranów) obserwowano dorosłego osobnika orlika krzykliwego. Jest to rzadki gatunek ptaka drapieżnego, który od wielu lat nie był stwierdzany w naszym powiecie. Przyleciały już także kobuzy - gatunek sokoła gnieżdżący się w lasach.

 • "Bocian na ogonie jaskółkę przynosi"
  1 kwietnia - Rozpoczęły się przyloty bocianów, niewątpliwie jest to oznaka wiosny. 28 marca para ptaków siedziała na gnieździe w Domasłowie (gm. Perzów), a 1 kwietnia trzy ptaki leciały nad Kępnem. Jak mówi przytoczone wyżej przysłowie, krótko po bocianach pojawiają się u nas jaskółki i rzeczywiście tego roku wyjątkowo wcześnie bo już 30 marca widziana była pierwsza jaskółka dymówka. Ciekawe, czy rzeczywiście siedziała na ogonie bocianów?

 • "Retrovance - Odkrywamy Lasy Rychtalskie"
  27 marca - w Leśnym Ośrodku Naukowo-Edukacyjnym Laski odbyło się kolejne spotkanie związane z realizacja projektu "Retrovance - Odkrywamy Lasy Rychtalskie". Jego głównym celem było utworzenie stowarzyszenia, które nazwano Lokalna Organizacja Turystyczna "Lasy Rychtalskie". Przyjęto jego statut, wyłoniono komitet założycielski oraz grupę inicjatywną.
  (źródło: Tygodnik Kępiński)

 • "Radość tryska z torfowiska"
  27 marca - w Domu Ludowym w Baranowie z inicjatywy Gminnego Centrum Informacyjnego odbyło się spotkanie przedstawiciela Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży (Bartosz Sułek) z młodzieżą z Baranowa, Słupi, Mroczenia i Kępna. Jego celem było zapoznanie się z założeniami programu "Make a Connection - przyłącz się". Projekt zgłoszony przez młodzież dotyczy niewielkiego torfowiska określanego jako "zaniedbane". Młodzież zamierza je uporządkować i zagospodarować oraz stworzyć w tym miejscu alejki spacerowe. Obszar ten ma się stać miejscem rodzinnych spotkań w zaciszu przyrody. Planuje się ustawienie tablic informacyjnych, ale także budowę karmników, zasadzenie krzewów i drzew, umieszczenie ławek a także zbudowanie grilla. Dodatkowo powstać ma prezentacja fotograficzna i witryna internetowa. Celem tego przedsięwzięcia ma być promocja regionu oraz stworzenie miejsca chętnie odwiedzanego przez miłośników przyrody. Choć pewnie będzie miało ono bardziej charakter rekreacyjny niż przyrodniczy.
  (żródło informacji: Tygodnik Kępiński)

 • Wiosna "Mokrych Łąkach"
  25 marca - można powiedzieć, że wiosna w pełni. Śnieg zniknął w ciągu kilku dni, każdego dnia więcej ptaków przylatuje do nas z zimowisk. Na terenie użytku ekologicznego "Mokre Łąki" bardzo liczne są już skowornki, czajki, widać także kopciuszki i grzywacze. Czy jednak zastaną swoje lęgowiska w stanie w jakim były przed odlotem. Dzięki naszym działaniom, niektóry siedliska zwierząt uległy pogorszeniu, nawet w obrębie terenu chronionego. Trwa zasypywanie niewielkiego mokradła przy drodze Kępno-Grębanin Kolonia I (fot.), prawdopodobnie zginęło także kilka drzew - raczej nie zamaskowuje się ściętych drzew (fot.) za zezwoleniem. Podobnie gałąziami "zamaskowano" oczko wodne wypełnione zużytymi oponami!

        

 • Eliminacje II Konkursu Przyrodniczego
  24 marca 2006 - w szkołach podstawowych powiatu kępińskiego odbyły się eliminacje II Konkursu Przyrodniczego "Ptaki wodne i ch siedliska". Wzięło w nich udział ponad 200 uczniów. Finał konkursu odbędzie się w maju.
  .: Konkurs Przyrodniczy
  .: Regulamin
  .: Zagadnienia
  .: Uczestnicy

 • Kanalizacja w Osinach i rekultywacja wysypiska śmieci w Mianowicach
  22 marca 2006 - gmina Kępno złożyła 5 wniosków do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie. Dwa z nich mają bezpośredni związek z ochroną środowiska: budowa kanalizacji sanitarnej dla wsi Osiny oraz rekultywacja skąłdowiska odpadów kmunalnych w Mianowicach. Projekt związany z kanalizacją obejmuje także budowę sieci kanalizacji sanitarnej na terenie dwóch przysiółków - Biały Młyn i Zosin oraz skanalizowanie fragmentu ul. Osińskiej w Kępnie. Drugi projekt swoim zakresem opracowanie to obejmuje: rekultywację części aktualnie eksploatowanej, technologię uszczelnienia podłoża i składowania odpadów, gospodarkę wodno – ściekową składowiska, budowle i urządzenia techniczne.
  (cytowane za: http://www.um.kepno.pl/)

 • Pierwszy dzień wiosny
  21 marca 2006 - pierwszy dzień wiosny przywitał nas długo oczekiwanym słońcem i nieco wyższą temperaturą. Była więc okazja do poszukania jej w terenie. Choć na łąkach i polach dominuje jeszcze kolor biały, to rzeczywiście trudno jest przegapić pierwsze oznaki wiosny. Obserwacje szpaków stają się powszechne, dodatkowo coraz częściej widać pojedyncze osobniki, które poszukują odpowiedniego miejsca na gniazdo. Także sikory zaczynają wizytować dziuple i skrzynki lęgowe w celu znalezienia tej najbezpieczniejszej. Dziś obserwowano także pierwszego skowronka oraz grzywacza, który w tym roku nieco się spóźnił. W minionym roku obserwowany był już 13 marca. Z każdym dniem powinno przybywać kolejnych ptaków, które przylecą do nas w celu wychowania potomstwa. Niestety daje się już też zaobserwować pierwsze oznaki wypalania suchej roślinności!

 • Czy będzie schronisko dla zwierząt?
  12 marca 2006 - gmina Rychtal stara się o stworzenie na swoim terenie schroniska dla zwierząt. Jest ono planowane na terenie byłego folwarku w Malesławcu, koło Wielkiego Buczka. Aktualnie grunty należą do Agencji Rynku Rolnego, a o bezpłatne ich przekazanie stara się wójt gminy. Pierwsza decyzja była jednak odmowna. Szansą na przejęcie gruntów jest podjęcie współpracy przez gminy powiatu kępińskiego, dzięki czemu stworzona zostanie szansa na przekazanie gruntów przez ARR. Schronisko miałoby szansę rozwiązać problem bezpańskich psów, które prócz stwarzania zagrożenia dla człowieka są szkodnikami w przyrodzie.
  (źródło: Tygodnik Kępiński)
  Zobacz też: Pies - niebezpieczny drapieżnik

 • "Ptaki naszych lasów" - eliminacje
  10 marca 2006 - ok. 160 uczniów wzięło udział w eliminacjach szkolnych do IV Powiatowego Konkursu Wiedzy Przyrodniczej pn. "Ptaki naszych lasów". Finał powiatowy odbędzie się 16 maja w sali Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie.
  .: Powiatowy Konkurs Wiedzy Przyrodniczej
  .: Regulamin
  .: Zagadnienia
  .: Uczestnicy
  .: Ranking szkół

 • LEADER+ cz.2
  24 lutego 2006 w Trzcinicy odbyły się drugie warsztaty związane z programem LEADER+.
  Gmina Baranów przygotowała wniosek pn. „Na krańcach Wielkopolski – o lepszą jakość życia.” do Programu Leader+, który otrzymał decyzję o finansowaniu jego realizacji.
  Projekt zakłada zbudowanie na obszarze gmin partnerstwa lokalnego (Lokalnej Grupy Działania) oraz opracowanie Zintegrowanej Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich.
  Celem głównym projektu jest pobudzenie aktywności mieszkańców do rozpoczęcia wielkiej społecznej dyskusji o kierunkach rozwoju naszego obszaru. Ponadto ważnymi celami realizacji projektu w pierwszym etapie jest:
  informacja mieszkańców o przystąpieniu do programu
  • powołanie Lokalnej Grupy Działania
  • warsztaty z udziałem mieszkańców gmin, na których powstawać będzie Zintegrowana
  • Strategia Rozwoju Obszarów Wiejskich dla obszaru objętego projektem opracowanie Zintegrowanej Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich.
  • złożenie wniosku do Schematu II “Pilotażowego Programu LEADER+” o kolejne środki już na realizację tej strategii, którą sami stworzymy.
  (cytowane za: http://baranow.pl)
  .: Dowiedz się więcej o programie »
  .: LEADRE+ (FAQ) »

 • "Odkrywamy Lasy Rychtalskie"
  24 lutego 2006 na terenie Leśnego Zakładu Doświadczalnego Laski miało miejsce spotkanie poświęcone wdrażaniu projektu RETROUVANCE „Odkrywamy lasy Rychtalskie” w ramach którego powstać ma m.in. sieć szlaków turystycznych przebiegających przez powiat kępiński, wieruszowski, kluczborski i oleśnicki oraz pozyskane mają być środków finansowych na ten cel. Projekt ten jako pierwszy, w naszym kraju, realizowany będzie w Leśnym Kompleksie Promocyjnym "Lasy Rychtalskie". Celem projektu, który został roboczo nazwany „Odkrywamy Lasy Rychtalskie” jest zachowanie dziedzictwa kulturowego obszarów wiejskich, uczestnictwo w rozwoju lokalnym i wysoka jakość świadczonych usług turystycznych z poszanowaniem środowiska. Zadaniem jest zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu przy jednoczesnym utrzymaniu trwałości lasu. Wzorem był francuski projekt RETROUVANCE, który jest znanym na całą Europę przykładem udanego przedsięwzięcia w zakresie turystyki na obszarach wiejskich.
  (za: http://baranow.pl, Nasz region)

 • "Wiosenne porządki"
  20 lutego - wraz z odwilżami ruszyły "wiosenne porząki" związane z wycinką drzew. W mieście usuwa się korony drzew rosnących przy drogach i chodnikach w celach bezpieczeństwa, a na łąkach i polach wycina się je w celach... ? Wiele drzew, głównie olch, każdego roku o tej porze wycinanych jest między polami, łąkami, wzdłuż cieków wodnych, często z dala od dróg. Jaki jest tego cel? Może lepszy dostęp światła do gruntu? Jakie są konsekwencje? Bez wątpienia zmniejszanie się liczby śródpolnych zadrzewień ujemnie wpływa na liczbę spotykanych tu gatunków. Dodatkowo krzewy i drzewa mają bardzo duży (pozytywny) wpływ na poziom wód gruntowych oraz czystość wód. Niech nas nie dziwią lokalne podtopienia, a latem przesuszenie gleby, gdy wytniemy większość olch wzdłuż rowów i cieków wodnych.

        

 • "Z przyrodą na Ty"
  17 lutego - w sali Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie odbyło się spotkania podsumowujące konkurs "Z przyrodą na Ty" organizowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Spotkanie otwarł p. Wiesław Walas (kierownik PBP), który zachęcił wszystkie przybyłe dzieci do wysłuchania przygotowanej bajki oraz opowiadania o przyrodzie. W spotkaniu uczestniczyli: Jerzy Trzmiel - starosta kępiński, Włodzimierz Mazurkiewicz - w-ce starosta kępiński, Aleksandra Barton - LZD Siemianica oraz Beata Wieloch - laureatka konkursu "Literackie zapiski ze świata przyrody". Zaproszeni goście przeczytali przybyłym dzieciom z Przedszkola nr 4 i 5 z Kępna, z Osin oraz Przedszkola s. Boromeuszek fragment bajki o jeżu oraz Beata Wieloch zaprezentowała swoją pracę, która została nagrodzona w konkursie literackim. Dzieci podziękowały lektorom za udział w spotkaniu wręczając im specjalnie przygotowane upominki.

  FOTORELACJA ZE SPOTKANIA

 • LEADER+ cz.1
  13 lutego - gmina Baranów została beneficjentem unijnego programu LEADER+, który ma na celu przygotowanie społeczności wiejskiej do wdrażania nowoczesnych strategii rozwoju terenów wiejskich, wspomaganie rozwoju inicjatyw partnerskich związanych z tworzeniem usług i produktów lokalnych opartych o zasoby przyrodniczo-kulturalne obszaru gmin Baranów i Trzcinica. 13 lutego odbył się pierwsze informacyjne spotkanie, a dnia następnego warsztaty. (cytowane za: Tygodnik Kępiński)
  .: Dowiedz się więcej o programie »
  .: LEADRE+ (FAQ) »

 • P. Psikus o wysypisku śmieci w Mianowicach
  13 lutego miała miejsce konferencja prasowa zwołana przez burmistrza Piotra Psikusa. Jej tematem było m.in. przedstawienie problemu rekultywacji wysypiska śmieci w Mianowicach, do czego gmina została zobowiązane przez starostę kępińskiego (do 1 lipca 2009). Burmistrz zapewnił, że stan prawny wysypiska został uregulowany. Władze miasta przewidują jednak, że działalność wysypiska zostanie przedłużona ze względu o połowiczne jego zapełnienie. Wynika to z ograniczenia wzrostu ilości odpadów poprzez segregację śmieci. Aktualnie na terenie gminy umieszczono 60 pojemników na szkło, makulaturę i plastik. Docelowo ma ich być 120. (źródło: Tygodnik Kępiński)

 • Przewróciła się cysterna
  10 lutego - o 420 w Mianowicach (gm. Kępno) systerna DAF przewożąca 30 tys. litrów oleju opałowego przewróciła się do rowu. Przyczyną wypadku była nadmierna prędkość. Straż Pożarna zabezpieczyła miejsce przed skażeniem, a rano olej został przepompowany. (źródło: Tygodnik Kępiński)

 • "Ptaki naszych lasów" - przedłużony termin nadsyłania zgłoszeń
  5 lutego - w związku z opóźnionym rozesłaniem zgłoszeń do IV Powiatowego Konkursu Wiedzy Przyrodniczej do niektórych szkół zostaje przedłużany termin nadsyłania zgłoszeń na konkurs do 10 lutego. Jednocześnie przepraszamy za opóźnienie.

 • II Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach
  Pod koniec stycznia 2004 roku Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków rozpoczęło nową ogólnokrajową akcję liczenia ptaków. Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach przeniesione zostało z gruntu brytyjskiego, gdzie pod nazwą Big Garden Birdwatch jest organizowana od 1979 roku. Gdy po raz pierwszy RSBP (Royal Society for the Protection of Birds) przeprowadziło liczenie, wzięło w nim udział jedynie (jak na warunki brytyjskie) 30 tysięcy ludzi. W 2003 roku było ich już ponad 400 tysięcy, a naliczono 6 miliona ptaków w 200 tys. ogrodów. Bieżący rok był drugim rokiem niniejszej akcji w Polsce. W powiecie kępińskim ptaki liczone były w parku miejskim w Kępnie. Napotkano zaledwie kilka gatunków ptaków, a były to: dzięcioł duży, dzwońce, modraszki, bogatki, dzwońce, kos, uszatki, gawrony i kawki. Łączna liczba obserwowanych ptaków nie przekroczyła 100 osobników.

 • „Rośliny runa leśnego”
  21 stycznia w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mikorzynie odbył się etap okręgowego konkursu przyrodniczego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów pn. „Rośliny runa leśnego” organizowany przez PTPP "Salamandra". Etap ten został zorganizowany przez Jolantę Skibę – nauczyciela biologii w Mikorzynie. W konkursie rywalizowało ze sobą 45 uczniów z różnych szkół:
  • Gimnazjum w Krążkowach pod opieką p. Anny Koziarz
  • Zespół Szkół w Trzcinicy pod opieką p. Anny Ogonowskiej i p. Jolanty Janickiej
  • Gimnazjum nr 2 w Ostrzeszowie pod opieką p. Grażyny Możdżanowskiej – Kordas i p. Przemysława Kierety
  • Gimnazjum w Opatowie pod opieką p. Anny Jankowskiej
  • Gimnazjum w Mikstacie pod opieką p. Łucji Staniszewskiej
  • Gimnazjum w Mikorzynie pod opieką p. Jolanty Skiby
  • Gimnazjum w Laskach pod opieką p. Ewy Mikołajczyk i p. Grażyny Kłoczaniuk
  • Gimnazjum w Bralinie pod opieką p. Wiesławy Mirowskiej i p. Katarzyny Walas
  • Gimnazjum w Koblej Górze pod opieką p. Joanny Ciachera – Raduła
  • Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi Książęcej pod opieką p. Wiesławy Mirowskiej
  Po skończonym konkursie jury wyłoniło 3 osoby, które uzyskały największą liczbę punktów : Anna Widera – Gimnazjum im. Karola Stefana Wyszyńskiego w Opatowie, Bartosz Kulawinek – Publiczne Gimnazjum w Mikstacie oraz Karol Wiśniewski – Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Bralinie. Osoby te będą brały udział w kolejnym etapie konkursu, który odbędzie się 25 marca w Poznaniu.
  Poziom konkursu był wysoki. Z pewnością to, czego uczą się uczniowie na lekcjach, to za mało by osiągnąć tutaj dobry wynik. Średnia punktów uzyskanych przez uczniów to 10 na 26 możliwych, natomiast osoby, które zakwalifikowały się do kolejnego etapu uzyskały 18 i 19 punktów.
  (opr. Jolanta Skiba)

 • Konferencja pn. "Zwierzęta dzikie jako element naszego ekosystemu"
  19 stycznia w Zespole Szkół Ponadgimnazjlanych nr 1 w Kępnie odbyła się kolejna konferencja dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjlanych organizowana przez Koło Ekologiczne.
  Program konferencji:
  13.00 - Rozpoczęcie konferencji
  13.10-13.35 - "Ochrona zwierząt drobnych w powiecie kępińskim" - Marian Lorenz (WOŚRiL)
  13.35-14.00 - "Zwierzęta w obwodach zamkniętych Leśnego Zakładu Doświadczalnego - hodowla zachowawcza w LZD" - Michał Nawrot (LZD Siemianice)
  14.00-14.10 - Przerwa
  14.10-14.35 - "Realizacja zadań przez Koła Łowieckie na terenie powiatu kępińskiego" - Maria Cygankiewicz (PZŁ w Kępnie)
  14.35-15.00 - "Ptaki powiatu kępińskiego" - Marcin Rachel (PwG OTOP)
  Pod tą samą nazwą odbywać się będzie konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Szczegółowe informacje szkoły otrzymały pocztą.

  FOTORELACJA Z KONFERENCJI

 • Ruszają konkursy Wiedzy o Ptakach
  10 stycznia - ruszają dwa konkursy wiedzy o ptakach dla uczniów szkół z terenu powiatu kępińskiego: II Konkurs Przyrodniczy (podstawówki) oraz IV Powiatowy Konkurs Wiedzy Przyrodniczej (gimnazja i szkoły pnadgimnazjalne). W marcu odbędą się eliminacje do obu konkursów, a w maju finały. Szczegóły na stronach:
  .: Konkurs Przyrodniczy
  .: Powiatowy Konkurs Wiedzy Przyrodniczej
  Organizatorem konkursów jest Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

  ——————————————————————

  Wydarzenia w 2005 roku

  Wydarzenia w 2004 roku

  Wydarzenia w 2003 roku • Powrót do strony głównej