POWIAT KĘPIŃSKI
Przyroda - Turystyka - Edukacja
http://rachma.org

bMenu - szablon Subtle thin line
O regionie Turystyka Szkoły Działania PwG OTOP Ochrona przyrody Inne
AKTUALNOŚCI
———————————————
Aktualizacja: 30.09.2007r.
———————————————
wejdź

21 września
Rusza konkurs plastyczny

20-21 września
Uratowano bociana

14-16 września
Sprzątanie Świata 2007

5 września
Nowa wystawa nawiązująca do pór roku

27 sierpnia
Zlikwidowano użytki ekologiczne

14 czerwca
Rozstrzygnięto konkurs plastyczny

Więcej aktualności >>>
———————————————
w 2005r. - 37 000 wizyt;
w 2006r - 77 062 wizyt
01-05 2007 - 57868 wizyt

Gości on-line:
———————————————

———————————————
  © rachma, Marcin Rachel

AKTUALNOŚCI

Powrót: Strona główna

Autor: Marcin Rachel
Adres: marcin@rachma.org

Wydarzenia w 2006 roku

Wydarzenia w 2005 roku

2004 rok

 • Odbyły się III Kępińskie Spotkania z Przyrodą
  18 listopada w sali Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Kępińskie Spotkania z Przyrodą, którego myślą przewodnią było rozpoznawanie i biologia pospolitych ptaków lęgowych. W spotkaniu udział wzięło ok. 60 osób z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Kępnie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kępnie oraz z Gimnazjum w Mroczeniu.
  Patronat nad spotkaniem objął Tygodnik Kępiński.

 • Wręczono nagrody w III Przyrodniczym Konkursie Plastycznym
  18 listopada odbył się finał III Przyrodniczego Konkursu Plastycznego pn. "Ptaki w mitach i legendach". W uroczystości, która odbyła się w sali Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie udział wzięli w-ce starosta powiatu kępińskiego Pan Włodzimierz Mazurkiewicz oraz kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Kępnie Pan Marian Lorenc. Nagrody zostały zakupione ze środków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Starostwa Powiatowego w Kępnie.
  W czasie spotkanie w-ce starosta W. Mazurekiewicz podziękował Marcinowi Rachelowi za działalność na rzecz ochrony przyrody i edukacji ekologiczne w powiecie kępińskim wręczając pamiątkowy upominek.
  » Konkursy plastyczne
  » Regulamin konkursu 2004
  » Laureaci konkursu 2004
  » Ranking szkół 2002-2005

 • Eliminacje do "Chrząszczy Polski"
  17 listopada w szkołach, które zgłosiły chętnych uczniów, odbędą się eliminacje do kolejnej edycji konkursu przyrodniczego Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra", w tym roku pn. "Chrząszcze Polski".

 • Praca Katarzyny DymekRozstrzygnięty konkurs plastyczny
  12 XI 2004 - Jury w składzie Dobiena Lipińska (plastyk), Renata Gość (Powiatowa Biblioteka Publiczna), Edyta Możdżanowska (PBP), Wiesław Walas (PBP), Marcin Rachel (PwG OTOP) wybrało najlepsze prace, które zostaną nagrodzone w ramach III Przyrodniczego Konkursu Plastycznego pn. "Ptaki w mitach i legendach". W ramach konkursu wykonano 319 prac.
  » Konkursy plastyczne
  » Regulamin konkursu 2004
  » Laureaci konkursu 2004
  » Ranking szkół 2002-2005

 • 3. Kępińskie Spotkania z Przyrodą
  5 XI 2004 - Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kępnie oraz Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków zapraszają wszystkich na kolejne spotkanie z cyklu "Kępińskie Spotkania z Przyrodą" pn. Rozpoznawanie i biologia pospolitych ptaków lęgowych. Tym razem spotykamy się 18 listopada w sali PBP o godzinie 14.45. Nietypowa godzina wynika z udziału w spotkaniu koła biologicznego przy Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Kępnie.
  Patronat medialny spotkania: Tygodnik Kępiński

 • Pomoc dla łabędzia
  18 X 2004 - Kolejny ptak zderzył się prawdopodobnie z liniami energetycznymi. Tym razem był to łabędź niemy, któremu tym razem pomocy udzielili m.in. przedstawiciele gm. Kępno oraz Lecznica dla Zwierząt. Ptak prawdopodobnie straci skrzydło ale powinien żyć. Prawdopodobnie zostanie przewieziony do Wrocławskiego ZOO,gdzie powinien doczekać starości.
  Przewody energetyczne i telefoniczne to najczęstsze przyczyny śmierci przede wszystkim bocianów ale także innych zwłaszcza dużych ptaków wiązane z działalnością człowieka. Na naszym terenie często zdarzają się takie wypadki i dotyczą zwłaszcza boćków (Świba, Szalonka, Marianka Siemiańska i wiele innych), często jednak jest już za późno na pomoc. Zagrożone są zwłaszcza ptaki młode, które nie mają jeszcze dużego doświadczenia w lataniu, ale giną także dorosłe, np. w tym roku jeden ptak zginął "na drutach" w Bralinie, szczęśliwie drugi z rodziców podołał obowiązkom rodzinnym i ostatecznie 3 młode opuściły gniazdo.

 • Święto Drzewa w Laskach
  10 X 2004 - nauczyciele szkoły podstawowej i oddziału gimnazjum w Laskach włączyli się w obchody Święta Drzewa (program realizowany przez Klub Gaja). Zgodnie z tegorocznym przesłaniem święta w parku szkolnym posadzono symboliczne "Drzewo dla pokoju". Sadzonki drzew dostarczyli pracownicy Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach. W ramach projektu odbyły się konkursy: plastyczny, recytatorski i przyrodniczy, quizy, przygotowywano zielniki oraz albumy, wystawę fotograficzną oraz wycieczkę rowerową do arboretum w Laskach.
  [Informacja za Tygodnikiem Kępińskim]

  Pierwszy numer Zeszytów Powiatowych

 • "Przyroda powiatu kępińskiego" w sprzedaży
  7 X 2004 - Pierwszy z serii Zeszytów Powiatowych dotyczący w całości przyrodzie powiatu kępińskiego jest już w sprzedaży. Do tej pory dostępny był tylko w bibliotekach samorządowych i szkolnych. Pozycję można zakupić w księgarni "Wolumen" na kępińskim rynku.
  Zawartość Zeszytów:
  - Stan środowiska w powiecie kępińskim
  - Działania i programy służące ochronie ptaków
  - Bocian biały (Ciconia ciconia) w powiecie kępińskim
  - Pomniki przyrody powiatu kępińskiego (z mapką i licznymi fotografiami)

 • Dni Ptaków
  2-3 X 2004 - Obchodzimy tradycyjne Dni Ptaków czyli Wielką Jesienną Wędrówkę. Jest to czas kiedy wszyscy miłośnicy i sympatycy ptaków ruszają w teren by obserwować jesienną migrację ptaków. Zobacz więcej na stronie OTOP.

 • II Konkurs Wiedzy Ekologicznej
  28 IX 2004 - W liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Kępnie odbył się II Konkurs Wiedzy Ekologicznej, na którym młodzież sprawdzała swoją wiedzę na temat ochrony środowiska i zależności występujących w populacji organizmów żywych. Młodzież wykazała się wysokim poziomem wiedzy o czym świadczą uzyskane wyniki. Nagrody ufundował samorząd szkolny.
  miejsce I
  Stempień Marlena IIIc
  miejsce II
  Pacyna Martyna If
  Zawada Michał IIIa
  Gałecki Piotr IIId
  miejsce III
  Dobrzyński Maciej IIIc
  Klepczyka katarzyna IIIc
  Osada marta IIIg
  Jankowski Paweł IId
  Latosiński Andrzej IId
  Pruban Radosław IIIc
  Feja Kamila IIId
  Wszystkim gratulujemy!
  Zobacz także: I Konkurs Wiedzy Ekologicznej >>>
  [Informacji udzieliła p. Jolanta Waliszewska]

 • Ruszył konkurs plastyczny
  18 IX 2004 - Ruszył III Przyrodniczy Konkurs Plastyczny pn. "Ptaki w mitach i legendach". Szczegóły w dziale o konkursach

 • Sprzątanie świata
  17-19 IX 2004 - Zakończyła się kolejna akcja "Sprzątanie świata". Tradycyjnie największą aktywność wykazały szkoły, których uczniowie wytrwale porządkowali okolice szkół, ale nie tylko! Szkoda tylko, że kampania ta jest często niewłaściwie interpretowana i do plastikowych worków trafiają gałęzie, liście i chwasty wyrwane z boiska w ramach tej kampanii.

 • Pomoc dla bociana
  Rano 19 VIII 2004 br. Państwo Hełkowie w Grębaninie (gmina Baranów) zauważyli bociana leżącego niedaleko ich posesji, pod słupem linii elektrycznej. Najprawdopodobniej w miejscu tym doszło do zderzenia ptaka z przebiegającą tam linią eneregetyczną. Bociek został przeniesiony do ogrodu. Niestety, mimo próby napojenia i nakarmienia ptaka, bociek nie chciał niczego przyjmować. Do pomocy włączyła się pani Barbara Chwołka, przy wsparciu lekarza weterynarii dr Tyca. Lekarz stwierdził bardzo poważne złamanie skrzydła (nadające się do amputacji), podejrzewał też jakieś obrażenia wewnętrzne. Po rozmowie telefonicznej z Ogrodem Zoologicznym we Wrocławiu, bocian został przewieziony do ZOO (dzień był bardzo parny). Po napojeniu go na miejscu ptak wydawał się jeszcze pełen sił walki o życie. Przyjmujący zootechnik określił jego stan jako niestabilny i decydująca miała się stać dla niego noc. Następnego dnia okazało się, że ptak nie żyje. Szczególne podziękowania należą się Państwu Hełkom, Pani B. Chwołce oraz dr Tycowi, którzy bezinteresownie poświęcili swój czas i środki na ratowanie życia boćka.
  Informacje nadesłała p. Barbara Chwołka

 • Policzone bociany
  4 VIII 2004 - w ramach VI Międzynarodowego Spisu Gniazd Bociana Białego policzono bociany w powiecie kępińskim. W terenie pracowali: Barbara Chwołka oraz Marcin Rachel, dodatkowo informacje zbierane były także od Sołtysów w postaci ankiety. Zobacz wyniki liczenia >>>

 • Kawki z kolorowymi obrączkami
  4 VI 2004 - Na budynku Gimnazjum w Mroczeniu zaobrączkowano kawki stosując do tego, oprócz standardowych obrączek, kolorowe obrączki z białym kodem literowo-cyfrowym. Osoby, którym uda się odczytać kawki oznakowane indywidualnie bardzo prosimy o kontakt na adres: makri25@poczta.onet.pl (Paweł T. Dolata) i jednocześnie na: ring@stornit.gda.pl
  (więcej informacji na stronie PwG OTOP)

 • Obchody 80-lecia Lasów Państwowych
  28-30 V 2004 - VI Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację odbyły się w dniach 28-30 maja 2004. Bieg parkowy rozegrany został w Sycowie w piątek, 28 maja, zaś Bieg Mistrzowski w sobotę, 29 w lasach LZD Siemianice. Organizatorzy Mistrzostw: LZD Siemianice i Nadleśnictwo Syców dziękują za udział wszystkim zawodnikom. Bieg wpisany jest w kalendarz obchodów 80-lecia Lasów Państwowych.
  Źródło: http://lzd-siemianice.home.pl/main.htm

 • II Kępińskie Spotkania z Przyrodą
  22 V 2004 - Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kępnie oraz Południowowielkoplska Grupa OTOP zorganizowały II Kępińskie Spotkania z Przyrodą, które odbyły się w sali PBP w Kępnie o godzinie 11.00. Podczas spotkania, w którym uczestniczyło 6 osób, była mowa o sowach występujących w kraju i w regionie oraz o Kartotece Przyrodniczej Południowej Wielkopolski. (co to jest KPPW?)

 • II Powiatowy Konkurs Wiedzy Przyrodniczej rozstrzygnięty
  14 maja o godzinie 11.00 w sali Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie odbył się finał II Przyrodniczego Konkursu Wiedzy Przyrodniczej pn. "Ptaki wodne i ich siedliska". W finale wzięło udział 19 uczniów - zwycięzców eliminacji szkolnych. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Mirosława Woźniak, Marian Lorenz oraz Marcin Rachel. Wszyscy finaliści otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa powiatowego w Kępnie, które wręczał wicestarosta Pan Włodzimierz Mazurkiewicz.

 • Spotkanie z delegacją z Niemiec
  2 V 2004 - w Gimnazjum w Mroczeniu miało miejsce spotkanie gości z Niemiec (Aurich) oraz władz powiatu kępińskiego poświęcone ochronie przyrody w powiecie kępińskim. Południowowielkopolską Grupę OTOP reprezentował lokalny koordynator Marcin Rachel, który przedstawił działania Grupy w regionie. Spotkanie miało także na celu promocję nowego wydawnictwa "Zeszyty powiatowe", których pierwszy numer poświęcony jest ochronie przyrody. Znalazły się w nim także dwa teksty Marcina Rachel dotyczące bociana białego oraz działań PwG OTOP. Pierwszy numer Zeszytów Powiatowych

 • Zeszyty Powiatowe
  1 V 2004 - ukazał się pierwszy Zeszyt Powiatowy "Przyroda Powiatu Kępińskiego" w całości poświęcony przyrodzie regionu. Treść dotyczy stanu środowiska powiatu kępińskiego, ochrony ptaków w powiecie kępińskim realizowanej przez Południowowielkopolską Grupę Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, sytuacji bociana białego oraz pomników przyrody na terenie powiatu. Publikacja finansowana jest przez Starostwo Powiatowe. Można się z nią zapoznać w bibliotekach szkolnych i samorządowych.

 • Eliminacje do "Ptaków wodnych..."
  6 IV 2004 - w szkołach powiatu kępińskiego zostały rozegrane eliminacje do II Powiatowego Konkursu Wiedzy Przyrodniczej pn. "Ptaki wodne i ich siedliska".

 • Płonął użytek
  18 III 2004 - duży kawałek trzcinowisk oraz traw spłonął w użytku ekologicznym "Mokre łąki" koło Kępna. Dzięki interwencji PwG OTOP oraz akcji Straży Pożarnej udało się powstrzymać szybko rozprzestrzeniający się ogień. Pamiętajmy - niekontrolowane wypalanie traw i trzcinowisk o tej porze niekorzystnie wpływa na lokalną mikrofaunę, a później także na lęgi ptaków. Podpalanie traw jest karalne! Gdy widzisz palące się łąki nie bądź obojętny!

 • Konkurs "Drzewa i krzewy"
  10 I 2004 w Gimnazjum w Mikorzynie odbył się etap rejonowy konkursu PTOP "Salamandra" pn. Drzewa i krzewy Polski. Do dalszego etapu zakwalifikowała się trójka uczniów (z Gimnazjum z Trzcinicy oraz z Mikorzyna).

  ——————————————————————

  Wydarzenia w 2003 roku • Powrót do strony głównej